5-дневно мени со исхрана која помага против целулит


5-дневно мени со исхрана која помага против целулит

Ако сакате да го намалите целулитот кој почнал да се појавува на површината на кожата, не мора да гладувате.

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-01.jpg

Постојат намирници кои помагаат во ослободувањето од целулит, но треба да бидете упорни.

Во вашето мени треба да бидат застапени протеини, здрави масти и сложени јаглехидрати, но по овој редослед.

Во продолжение ви нудиме 5-дневно мени, кое може да го повторувате повеќепати додека да ја постигнете целта.

Ден 1

  • Шолја млака вода со пола исцеден лимон

Појадок: овесна каша + прстофат цимет + 1 лажица чиа семе

Ужина: 1 шака бадеми

Ручек: 130 g месо по избор + 40 g ориз + 200 g варен зеленчук по избор + 1 лажичка маслиново масло

Ужина: 100 g јагоди

Вечера: 80 g туна + салата марула + 2 лажици маслиново масло

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-2-1.jpg

Ден 2

  • Шолја млака вода со пола исцеден лимон

Појадок: 2 варени јајца + интегрално печено лепче + 1 лажица немасен сирни намаз

Ужина: протеинска плочка

Ручек: мешавина од варен зеленчук по избор

Ужина: 100 g јаболка

Вечера: 150 g ослиќ (или друга бела риба) + 250 g варен зеленчук + 1 лажица масло

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-2-2.jpg

Ден 3

  • Шолја млака вода со пола исцеден лимон

Појадок: овесна каша + 1 лажица чиа семе + 1 шака боровинки

Ужина: 20 g бадеми

Ручек: 150 g мисиркин стек + 300 g благ компир печен без масло + салата валеријана + 1 лажица маслиново масло

Ужина: 1 парче цитрон

Вечера: 130 g пилешки стек + 200 g варена брокула + 1 шолја маслиново масло

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-2-3.jpg

Ден 4

  • Шолја млака вода со пола исцеден лимон

Појадок: омлет од 2 јајца + 50 g авокадо

Ужина: 20 g лешници

Ручек: 200 g лосос филе + порција блитва со млад компир + 1 лажица маслиново масло

Ужина: 150 g јогурт

Вечера: 200 g посно сирење + 50 g јагоди или боровинки

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-2-4.jpg

Ден 5

  • Шолја млака вода со пола исцеден лимон

Појадок: смути од 70 g авокадо + 3 dl бадемово млеко + 3 шаки спанаќ + 1 лажица цимет

Ужина: 20 g лешници или бадеми

Ручек: 200 g туна филе + млад варен компир + 1 лажица маслиново масло

Ужина: интегрален крекер + 1 лажица путер од кикирики

Вечера: 130 g пилешки гради + свеж зеленчук по желба + 1 лажица маслиново масло

5-dnevno-meni-so-ishrana-koja-pomaga-protiv-celulit-2-5.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3-дневен план на исхрана кој ќе ве подготви за на плажа Aко сте во потрага по брз и ефективен начин на слабеење пред да облечете бикини,...
Богата зимска диета - за слабеење и заштита од грипот Зимската диета ќе ви помогне да ослабете, но и да го подобрите имунитетот за да ...
Есенска диета со која ќе изгубите 4 килограми за 7 дена Од есенските намирници може да се направи мени од кое можете да си обезбедите до...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg