За 10 месеци минус 40 kg - скандинавска диета на долги патеки за оние кои сакаат да слабеат здраво
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


За 10 месеци минус 40 kg - скандинавска диета на долги патеки за оние кои сакаат да слабеат здраво

Причината поради која сите ја обожаваат оваа диета е фактот што таа не е рестриктивна и може да ја практикува скоро секој.

Skandi-sens-dieta-za-onie-koi-sakaat-da-slabeat-zdravo-01.jpg

Дали сте слушнале за „Сканди-сенс“ диетата? Еднo на 50 лица во Скандинавија во моментов ја држи токму оваа диета, а нејзиниот автор која воедно е мајка на 5 деца тврди дека со нејзина помош изгубила дури 40 kg за само 10 месеци.

Како функционира оваа диета?

1. Потребно е дневно да јадете по 3 оброци.

2. Секој оброк се состои од 4 делови чија големина треба да одговара на вашата рака, односно секој дел да има онолку храна колку што може да ви собере во една тупаница.

3. Два дела од оброкот му припаѓаат на зеленчукот кој може да биде свеж, обарен (или на пареа) или пак печен.

4. Третиот дел од оброкот треба да содржи протеини, од типот на јајца, риба или месо по избор.

5. Четвртиот дел очекувано им припаѓа на јаглените хидрати – ориз, паста, интегрални житарки или пак овошје.

Во секој ваков оброк е дозволено да употребите до 3 големи лажици масло, а доколку за појадок не ви се јадат јаглени хидрати слободно може да ги замените со дополнителна порција зеленчук или протеини.

Најважно е да имате добро балансиран оброк, а оваа диета нема временско ограничување. Може да ја држите без проблем со недели, месеци, па дури и години.

Skandi-sens-dieta-za-onie-koi-sakaat-da-slabeat-zdravo-02.jpg

Ова е само една од многуте комбинации кои може да ги консумирате во текот на денот:

  • Појадок – 2 јајца, обарени брокули и тост од интегрални житарки.
  • Ручек – Пилешко месо, печен сладок компир, динстани тиквички со пиперки.
  • Вечера – Лосос, кафеав ориз, грашок, морков и боранија.

Доколку ви е тешко да се придржувате кон одбраните намирници на почетокот дозволено е да вметнете и една здрава (но не толку калорична) ужина помеѓу оброците.

Сепак, ова е здрав режим на исхрана, а не инстант-диета со која би симнале нереални 12 kg две недели.

Ова не е магично стапче, туку долгорочно решение кое ќе ви го симне вишокот килограми и ќе ве одржи здрави и полни со енергија.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Данска диета за брзо слабеење: Ригорозно 13-дневно мени само за најупорните Дојде периодот од годината кога сите се заинтересирани за брзо слабеење, а ние ј...

Најчитани неделава