Мали промени со кои ќе спречите дебелеење на средовечна возраст
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
"Сто... 20-01-2021


Мали промени со кои ќе спречите дебелеење на средовечна возраст

Според научниците, метаболизмот почнува да работи побавно за 2% секоја декада после 20-тите години.

mali-promeni-so-koi-kje-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-01.jpg

Со стареењето, луѓето исто така поретко се движат, а бавниот метаболизам, малата физичка активност и нездравите навики за јадење може многу полесно да доведат до дебелеење, како и здравствени проблеми во средовечните години.

Сите се запознаени со тоа дека на оваа возраст е многу полесно дебелеењето, па затоа е подобро однапред да направите некои работи за да го спречите тоа кога ќе дојде тој период.

Во продолжение, неколку стратегии кои ќе ви помогнат да го подобрите метаболизмот и да спречите дебелеење:

Одете редовно на доктор

Накачувањето тежина во средовечните години може да биде заради проблеми со здравјето, како нарушувања на состојбата на некои жлезди.

6-nachini-da-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-02.jpg

Држете се до секојдневната рутина

Недостатокот на сон може да се поврзе со голем внес на храна во текот на денот, а тоа води и до дебелеење.

Ако не можете да се наспиете, на телото му е потребна плус енергија за неколку часа плус додека сте будни, и почнува да чувствува глад. Како резултат на тоа, јадете повеќе и се дебелеете.

Не го прескокнувајте појадокот бидејќи тој го буди метаболизмот и го одржува во текот на цел ден. Одберете оброк полн со витамини и влакна, како овесни снегулки со јаткасти плодови или бобинки. Може да појадувате и омлет со зеленчук.

Држете се до распоредот секојдневно и внесувајте делумно иста храна.

6-nachini-da-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-03.jpg

Бидете активни

Многу почесто се случува луѓето да одберат да седат пред телевизор и да не прават ништо, наместо да изберат прошетка, дури и на 20 минути.

Со тоа, се создава слој целулит и сало од кој е многу потешко да се ослободите на постари години.

Затоа е важно со време да почнете да наоѓате време да вежбате барем 3 пари неделно за да не дојде до дебелеење понатаму.

6-nachini-da-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-04.jpg

Пијте доволно вода

Добро познат факт е дека  пиењето вода половина час пред јадење може да ви го наполни стомакот, со што потоа ќе јадете помалку, но исто така водата и го забрзува метаболизмот.

6-nachini-da-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-05.jpg

Јадете производи кои го забрзуваат метаболизмот

Истражувањата покажале дека 4 шолји зелен чај на ден може да ја намалат тежината на телото, како и крвниот притисок.

Рибата и лутите пиперки се исто така меѓу производите кои помагаат во согорување масти, а омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во масните риби може да го намалат апетитот.

6-nachini-da-sprechite-debeleenje-na-sredovechna-vozrast-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кој е најдобриот начин на исхрана за вас според возраста? Најголемиот мит што им претставува проблем на луѓето е мислењето дека постои „со...
Од искуствата на славните: 9 начини за брзо слабеење Славните личности во многу работи се разликуваат од обичните луѓе. Славните л...
11 начини како брзо да ослабете, ако ве мрзи да вежбате За да се ослободите од вишокот килограми, сè што треба да направите е да се осло...

Најчитани неделава