5 рецепти за смутија кои ќе ви помогнат да ослабете во празничниот период
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


5 рецепти за смутија кои ќе ви помогнат да ослабете во празничниот период

Во празничниот период полн со богати и вкусни трпези каде јадењето е неизбежно, на сите ни е потребно нешто што ќе нè одржува во форма.

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-01.jpg

Доколку не сте подготвени на чекорите за целосно прочистување на телото, може барем да се обидете да не ви бидат сите оброци во денот исти.

Доколку знаете дека за бадниковата вечера, божиќниот ручек или за постпразничните гости ве очекува калорично јадење и прејадување, другите оброци во денот нека ви бидат полесни.

Токму такви се овие смутија кои ќе ви помогнат да се чувствувате полесно, а и да ослабете некој килограм доколку продолжите да ги консумирате.

5 рецепти за смутија кои ќе ви бидат неопходни периодов:

Смути 1 

Потребни состојки:

 • 1 шолја кефир
 • 1 шолја смрзнати малини
 • ¼ шолја овесни снегулки
 • 1 ред незасладено темно чоколадо
 • 1 лажица мед

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-02.jpg

Смути 2 

Потребни состојки:

 • 1 јаболко
 • ¾ шолја јогурт
 • ¼ лажичка цимет
 • ¼ лажичка морско оревче
 • ½ лажичка мед
 • ¾ шолја бадемово млеко

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-03.jpg

Смути 3 

Потребни состојки:

 • 1 шолја бадемово/оризово или млеко од соја
 • 2 ливчиња кељ
 • ½ зелено јаболко
 • Мало парче краставица
 • ½ авокадо
 • 1 кива

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-04.jpg

Смути 4 

Потребни состојки:

 • 1 ½ шолја вода
 • 1 голем лист блитва
 • 1 зелено јаболко
 • 3 стапчиња целер
 • Сок од 1 цитрон
 • 1 банана

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-05.jpg

Смути 5

Потребни состојки:

 • 1 шолја мраз
 • 1 шолја бадемово или млеко по избор
 • ½ шолја овесни снегулки
 • 1 банана
 • 1 лажица путер од кикирики
 • ½ лажичка цимет

5-recepti-za-smutija-koi-kje-vi-pomognat-da-oslabete-vo-praznichniot-period-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мотивација за лето: 12 секојдневни и едноставни навики за слабеење Никогаш доста од совети и мали правила за поубав изглед, особено во летниот пери...
Летни цели: Како да ослабете заедно со партнерот? Идејата за љубовни состаноци на романтични вечери или филмски маратон со брза хр...
Диета со леб – Ослабете до 10 килограми за половина месец Зарем постои личност која не сака свежо печен леб? Но, проблемот е што лебот мож...