Кои се предностите, а кои недостатоците на вегетаријанската диета?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Кои се предностите, а кои недостатоците на вегетаријанската диета?

Вегетаријанската диета помага при ослободување на вишок килограми, го намалува ризикот од хроничните заболувања и ја подобрува целокупната здравствена состојба. 

Koi se prednostite a koi nedostatocitena vegetаrijanskata dieta 01

Многу диети не се премногу здрави, а помагаат само при ослободувањето на килограмите, додека негативно влијаат на вашето здравје. За разлика од нив, вегетаријанската исхрана, кога правилно се применува, може да го подобри вашето здравје.

Постои значајна разлика помеѓу вегетеријанската и веганската диета. Вегетаријанците не јадат месо и риба, но јадат јајца и млечни производи, додека веганите је избегнуваат целосно храната од животинското потекло.

Ако се прашувате колку е тешко да се спроведува вегетаријанската диета, тоа најмногу зависи од тоа колку го сакате месото.

Вегетаријанците внесуваат помал износ на калории во организмот, а доколку вашата исхрана е базирана врз овошје и зеленчук, тоа ќе ви даде чувство на ситост и дефинитивно ќе го намали внесот на калориите.

Koi se prednostite a koi nedostatocitena vegetаrijanskata dieta 03

Постојат намирници базирани врз основа на брашно или пржени компири кои треба да се избегнуваат. Исто така , треба да се избегнуваат газирани сокови.

Дали вегетаријанската исхрана е здрава? Вегетаријанците внесуваат многу влакна, но вашата исхрана мора да биде разновидна, а протеините од месото треба да ги заменувате со протеини од растително потекло.

Koi se prednostite a koi nedostatocitena vegetаrijanskata dieta 02

Недостатокот на калциум, витамин Д, цинк и витамин Б12, кои се карактеристични за вегетаријанската исхрана, можат да предизвикаат одредени нарушувања, како загрозеност на структурата на коските, спречување на растот на децата или производство на црвени крвни клетки.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...