Откриена тајната на Колинда - како хрватската претседателка успеа да ги стопи килограмите?


Откриена тајната на Колинда - како хрватската претседателка успеа да ги стопи килограмите?

Евидентно е дека претседателот на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ изгледа подобро од кога и да било. Тешко е да се поверува дека оваа дама има 50 години, бидејќи изгледа фантастично.

Otkriena-tajnata-na-Kolinda-01.jpg

Причината за нејзиниот одличен изглед и насмевката е симнувањето на вишокот килограми, а Колинда открива дека успеала во целта со помош на липосукциска диета.

Иако многумина го поврзуваат овој термин со самиот хируршки процес липосукција, сепак не можете да бидете подалеку од вистината. Липосукцискиот протокол подразбира исхрана базирана на зголемен внес на масти и протеини и намален внес на јаглехидрати.

Со помош на едноставни и достапни намирници се симнуваат многу килограми за релативно краток временски период.

Otkriena-tajnata-na-Kolinda (4).jpg

Иако овој режим на исхрана ја исклучува физичката активност, сепак претседателката вклучила и вежбање во својата дневна рутина. Сепак, таа признава дека најтешко ѝ е да се придржува кон диетата за време на службените патувања.

Но, кога се враќа во Хрватска, Колинда објаснува дека се враќа на строгиот режим на лесна медитеранска исхрана. Нејзиното мени вклучува риба и пилешки гради, со многу зеленчук и обилни порции салата.

Otkriena-tajnata-na-Kolinda (2).jpg

Otkriena-tajnata-na-Kolinda (3).jpg

Дополнителната употреба на суплементи од типот на аминокиселини кои го активираат ензимот липаза, дејствуваат на тој начин што го поттикнуваат и засилуваат искористувањето на мастите, претворајќи ги во енергија.

Дозволените намирници во липосукциската диета се следните: немасно месо, јајца, риба, сирење, млечни производи, газирана вода, зеленчукови сокови, чај, ориз како и грубо сомелени целозрнести житарки, свежо овошје и зеленчук.

Во групата на забранети намирници спаѓаат: сите видови на шеќери, индустриски преработеното месо, силни зачини, алкохол, кафе без кофеин, газирани пијалаци, кандирано овошје, бело и соино брашно, бели печива.

Otkriena-tajnata-na-Kolinda (5).jpg

Otkriena-tajnata-na-Kolinda (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
„АНТОАН диета“ – до 5 kg помалку за само една недела Претеравте со јадењето и пиењето за време на празниците? Потребна ви е брза, но ...

Најчитани неделава