5-дневна детокс диета со која ќе се ослободите од масните наслаги и токсините во телото
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


5-дневна детокс диета со која ќе се ослободите од масните наслаги и токсините во телото

Оваа диета е всушност краток план за исхрана кој ќе ви помогне да ги согорите мастите, но и да го подобрите вашето здравје. Диетата трае 5 дена и не бара гладување, туку консумирање здрави намирници кои го чистат организмот.

5-dnevna-detoks-dieta-so-koja-kje-se-oslobodite-od-masnite-naslagi-i-toksinite-vo-organizmot-01.jpg

Со нејзина помош ќе го поттикнете согорувањето на масните наслаги, но и ќе стекнете здрави навики во исхраната. Овој план не содржи црвено месо, преработена храна, заситени масти и шеќери.

Во текот на петте дена важно е да ја ограничите големината на порциите и да не јадете ништо дополнително. За најдобри резултати, не заборавајте ја и физичката активност.

Прв ден

Појадок: Ванила пудинг со чија семе

Ручек: Детокс салата од кељ, брокула, рукола, морков, авокадо и маслиново масло

Вечера: Кафеав ориз со карфиол, сезонски зеленчук и песто сос

Втор ден

Појадок: Смути од овошје и јаткасти плодови

Ручек: Салата со морски плодови

Вечера: Киноа со леблебија и прелив од таан со лимон

5-dnevna-detoks-dieta-so-koja-kje-se-oslobodite-od-masnite-naslagi-i-toksinite-vo-organizmot-02.jpg

Трет ден

Појадок: Смути од спанаќ, авокадо, ананас и чија семе

Ручек: Салата од кељ, зрна соја и печен индиски орев

Вечера: Сладок компир со сезонски зеленчук и киноа

Четврти ден

Појадок: Смути од бобинки

Ручек: Киноа со мешунки

Вечера: Риба со зеленчук на скара

Петти ден

Појадок: Каша од киноа со бадеми и боровинки

Ручек: Грчка салата со бадеми и авокадо

Вчера: Салата со пилешко или риба и бадеми

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена Оваа диета е едноставна за следење, со евтини намирници и точно утврден распоред...

Најчитани неделава