Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите

Кокосовото млеко, масло и вода, како и многу други производи врз основа на кокос се здобија со планетарна популарност во последните неколку години. Но, тоа не се случи без причина.

Edna lazicka kokosovo maslo vo utrinskoto kafe ke vi pomogne da gi stopite kilogramite 01

Кокосот е една од најздравите намирници што можете да ја најдете во природата. Богат е со растителни влакна, витамини Е, Ц и Б, минерали како железо, калциум, магнезиум и многу други.

Друга добра страна на оваа хранлива материја е дека млекото од кокос е без лактоза, што значи дека можете да го консумирате дури и ако не толерирате лактоза.

Покрај прехранбената индустрија, кокосот се користи и во козметиката, заради неговите вредни својства. Но дали знаете дека кокосовото масло содржи катализатори за растворање на вишокот маснотии?

Додадете една лажица кокосово масло во вашето кафе секое утро и уживајте во убавиот вкус и здравствените придобивки.

Но, кои се точно придобивките од ставањето кокосово масло во кафето?

Црното кафе, само по себе, има својства што ни помагаат да ги стопиме вишокот килограми. Доколку пиете кафе пред вежбање, го стимулирате слабеењето и го забрзувате метаболизмот.

Edna lazicka kokosovo maslo vo utrinskoto kafe ke vi pomogne da gi stopite kilogramite 02

Меѓутоа, ако во кафето додадете шеќер и млеко, вие всушност ќе додадете само калории, а со нив ќе ги поништите и својствата на кафето.

Црното кафе и кокосовото масло се вистинската „моќна двојка“ за топење на маснотиите. Само една шолја кафе наутро ќе го разбуди и забрза вашиот метаболизам, а кокосовото масло ќе ви го смири апетитот.

Кога ќе ги комбинирате овие две работи ќе бидете посреќни, поздрави и повеќе будни.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Сонома диета – за гурмани и сите оние коишто не можат без вино Креатор на Сонома диетата е д-р Кони Гутерсен, диететичар и експерт за медитеран...
„АНТОАН диета“ – до 5 kg помалку за само една недела Претеравте со јадењето и пиењето за време на празниците? Потребна ви е брза, но ...
Тридневна војничка диета со која ќе „стопите“ 4 килограми Војничката диета се базира на исхрана во мали оброци, внимателно осмислени за да...