Како за само 2 минути да го намалите апетитот и да го спречите прејадувањето?


Како за само 2 минути да го намалите апетитот и да го спречите прејадувањето?

Не е никаква тајна дека луѓето со прекумерна тежина најчесто се прејадуваат. 

Kako-za-samo-2-minuti-da-go-namalite-apetitot-01.jpg

Некои луѓе јадат многу кога се под стрес, на други им е досадно без нешто слатко и некое сокче додека седат на компјутер, трети пак не може да замислат да гледаат филм без пуканки, палачинки итн.

Во секој случај се создава лоша навика која е проследена со постојано чувство на глад. Како да престанете да мислите на храна?

Ние ви нудиме едноставна „финта“ која ќе ви го сузбие апетитот за само 2 минути. Оваа едноставна вежба е дел од древна кинеска гимнастика Ći Gong, која ќе ви помогне да го решите чувството на глад.

Кинеските Ći Gong мајстори тврдат дека техниката 100% го блокира гладот. Вежбата треба да ја практикуваат сите луѓе кои јадат нередовно и оние кои јадат премногу и имаат зголемен апетит.

Како се изведува?

Пред почетокот на изведувањето на вежбата испијте една чаша топла вода од 200 ml.

Одберете предмет на којшто ќе ги потпрете рацете – средно високо столче или маса. Наслонете се со лактовите на столчето според примерот на фотографијата.

Kako-za-samo-2-minuti-da-go-namalite-apetitot (1).jpg

...Или пак наслонете ги дланките на столчето или врз масата на овој начин.

Kako-za-samo-2-minuti-da-go-namalite-apetitot (2).jpg

Висината на наслонот одберете го така што ќе ви биде максимално удобно, а половината свиткана.

Земете длабоко воздух и истовремено вовлечете го стомакот најмногу што можете. Задржете го здивот 3-4 секунди. Издишете и опуштете ги стомачните мускули. Повторете ја вежбата 10 пати. Чувството на глад ќе исчезне веднаш или за неколку минути.

Со цел да внесувате помала количина на храна практикувајте ја оваа вежба 10-15 минути пред секој оброк. На овој начин ќе постигнете ситост многу побрзо отколку вообичаено.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Стара јапонска метода која денес е сè уште популарна кај оние кои сакаат да ослабат без диети Поминаа повеќе месеци од новогодишните резолуции кои започнуваат со „губење на т...
Диета со леб – Ослабете до 10 килограми за половина месец Зарем постои личност која не сака свежо печен леб? Но, проблемот е што лебот мож...
Есенска диета со која нема да гладувате, за пoмалку од 300 денари дневно Велат дека најдобро е за секоја жена да консумира околу 1.600 калории за да се и...

Најчитани неделава