6 причини зошто почесто го отворате фрижидерот периодов


6 причини зошто почесто го отворате фрижидерот периодов

Самоизолацијата, како што може да влијае на менталното здравје, сериозно може да влијае и на линијата и апетитот.

6-pricini-zosto-pocesto-go-otvorate-friziderot-periodov-02.jpg

Периодот на епидемија е долг и тежок, па на нервна база многу почесто го отвораме фрижидерот.

Ова се 6 главни причини зошто деновиве сте постојано гладни:

1. Можеби сте само жедни. Телото често знае да ги помеша дехдрираноста и чувството за глад. Чаша вода сериозно може да ја поправи работата.

2. Под стрес сте. Многу луѓе кога се нервозни или тажни, утехата ја бараат во храната – така и вие.

3. Пребрзо јадевте последен пат. Или правевте повеќе работи истовремено додека јадевте. Токму тоа доведува да не сте свесни дека сте сити.

6-pricini-zosto-pocesto-go-otvorate-friziderot-periodov-01.jpg

4. Досадно ви е. Пред да се фрлите да чепкате по фрижидерот, проверете дали сте го исчистиле тоалетот. На тој начин ќе го заборавите чувството на глад.

5. Немате рутина. Ако не појадувате, ручате и вечерате во исто време, почесто се јавува напад на глад.

6. Исцрпени сте. И логично, недостатокот на енергија се обидувате да ја надокнадите со калорична храна. Подобро дремнете.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Виножито диета со која ќе ослабете до лето и ќе го подобрите здравјето Сите сакаат да бидат во добра форма додека да дојде летото, па дури и порано, со...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Зошто слабеењето е многу полесно во летните месеци? Многу луѓе со доаѓањето на летото забележуваат промени во нивните навики за исхр...

Најчитани неделава