10 заеднички правила на диетите кои даваат резултати


10 заеднички правила на диетите кои даваат резултати

Диетите знаат да бидат или ефективни или непотребно исцрпувачки, па по неколку месеци килограмите се враќаат побрзо отколку што сте ги симнале.

10-zaednicki-pravila-na-dietite-koi-davaat-rezultati1.jpg

Како да ги препознаете диетите кои се добри, ефективни и најважно – здрави?

Ова се 10 карактеристики на диетите кои даваат резултати:

1. Траат подолго, но симнуваат по „само“ 1 килограм неделно. Сите диети кои симнуваат по повеќе од 1-2 килограми неделно, не се паметен избор.

2. Забранети се шеќерите, но не и сите масти.

3. Секогаш имаат појадок на менито.

4. Имаат редовни оброци.

5. Побаруваат промена на начинот на живот, односно секојдневието.

10-zaednicki-pravila-na-dietite-koi-davaat-rezultati-001.jpg

6. Не забораваат на протеините.

7. Има рамнотежа во исхраната.

8. Не бројат калории.

9. Физичката активност ја вклучуваат како задолжителна.

10. Не вклучуваат готова, однапред подготвена храна.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...
Диета со леб – Ослабете до 10 килограми за половина месец Зарем постои личност која не сака свежо печен леб? Но, проблемот е што лебот мож...
Хроно исхрана и мени за почетници Моментално цел свет го менува обичниот начин на исхрана со хроно диета. Ако сака...