Новитети од Виталиа: КЕТО - нов тренд за здраво слабеење
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Новитети од Виталиа: КЕТО - нов тренд за здраво слабеење

Дали сте слушнале за КЕТО диетата, моментално најпопуларната кетогена исхрана во светот? Кој и да  ја испроба, е воодушевен од резултатите затоа што овозможува брзо губење на тежината и насочено слабеење - односно топење на масните наслаги. Она што најмногу им се допаѓа на сите е едноставноста на оваа диета и фактот дека не мора да гладувате.

noviteti-od-vitalia-keto-nov-trend-za-zdravo-slabeenje-1.jpg

Што всушност е КЕТО исхрана?

Доколку се одлучите за оваа диета, ќе консумирате најмала можна количина јаглехидрати и висок процент на здрави масти. Во бројки, тоа би изгледало вака - 75% масти, 20% протеини, 5% јаглехидрати.

Всушност, наместо храна богата со јаглехидрати, се консумира храна богата со масти и протеини.

Овој светски тренд во исхраната го следи најреномираниот производител на здрава храна „Виталиа“, која  прва во регионот разви линија на КЕТО производи, со врвен квалитет и уникатен состав.

Пронајдете сè што ви треба за КЕТО исхраната на полиците во вашиот маркет. Изберете КЕТО мусли Виталиа, кои имаат висока содржина на масти, се богати со протеини и растителни влакна и има само 3 грама јаглехидрати. Нема да биде лесно да се избере помеѓу трите вкусови – КЕТО Гранола со јаткасто овошје и цимет, КЕТО гранола со кокос, какао и чоколадо или пак КЕТО мусли со јаткасто овошје и семиња. Овие мусли ќе ви обезбедат 15-17% од дневните енергетски потреби.

noviteti-od-vitalia-keto-nov-trend-za-zdravo-slabeenje-2.jpg

Верувале или не, во рамките на КЕТО линијата на „Виталиа“ има и вкусен здрав десерт - КЕТО пралине. Оваа идеална закуска е мешавина од квалитетно темно чоколадо, путер од кикирики и крцкави јатки. Со мала содржина на јаглехидрати, задоволува 7% од вашите дневни енергетски потреби.

Постојат и КЕТО крекери. Тие имаат 6 видови семиња - супер храна, а посебни ги прави фактот што се збогатени со протеин од грашок и арома од оригано. Тие најдобро се комбинираат со разни сосови и намази и ќе ви обезбедат 6% од дневните енергетски потреби.

Се прашувате како новата КЕТО диета ќе го подобри вашето здравје?

Овој вид диета ќе го подобри вашето кардио и ментално здравје, односно функцијата на мозокот. Исто така, ќе се намалат нивоата на триглицериди и ризикот од кардиоваскуларни болести.

Консумирајќи голема количина протеини, ќе го забрзате закрепнувањето на мускулното ткиво и со тоа ќе се поддржи работата на мускулите.

Поради нискиот внес на јаглехидрати, КЕТО диетата е добра за контрола на дијабетесот, бидејќи не предизвикува драстични скокови на нивото на гликоза во крвта и ги намалува нивоата на инсулин.

Кето исхраната исто така ќе ја намали појавата на акни, бидејќи нејзините состојки не предизвикуваат проблеми со кожата.

Чувајте го вашето здравје и за време на  диета и слабеење, а во тој процес,  КЕТО производите од „Виталиа“ ќе бидат вашите најдобри сојузници!

Би можело да ве интересира:

План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
7 правила со кои никогаш повеќе нема да кажете: „Морам да почнам со диета“ Здравата храна во никој случај не треба да биде мода или предизвик за убаво тело...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg