Диета за „чистење“ со омиленото зимско овошје – мандарини
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Диета за „чистење“ со омиленото зимско овошје – мандарини

Ако празничната еуфорија во домашна атмосфера ве „удри“ на јадење, време е да го пробате детоксот со помош на мандарини.

dieta-za-chistenje-so-omilenoto-zimsko-ovoshje-mandarini-02.jpg

Мандарините се полни со витамини, одлични се за работата на цревата, го алкализираат телото, богати се со антиоксиданси и го намалуваат нивото на стрес – токму тоа што ни треба после празниците.

Како се спроведува диетата за чистење со мандарини? Ова се неколку правила:

- Не смее да се држи подолго од 2 до 3 дена.

- Не ги консумирајте мандарините на празен стомак. Пијте 1,5 до 2 литри вода на ден за да бидете хидрирани.

- Подгответе се за диетата неколку дена однапред – постепено намалете ги калориите кои ги внесувате и намалете го консумирањето на тешка храна, печива, зачини, за да не му направите шок на телото...

- Дозволен е 1 килограм мандарини дневно, не повеќе.

dieta-za-chistenje-so-omilenoto-zimsko-ovoshje-mandarini-01.jpg

Менито отприлика би изгледало вака:

1 чаша млака вода штом се разбудите, па потоа појадок од 2 варени јајца и 2 мандарини. Може да додадете малку интегрален леб.

За ручек 1 чинија пилешка супа без тестенини или сварено бело месо со пиперки, краставици, домати или моркови.

За ужина 2 мандарини.

Вечерата би требало да се состои од зелена салата со свеж зеленчук.

За време на диетата треба да го следите телото и како тоа одговара на промената на исхраната.

Не ја започнувајте оваа детокс диета доколку имате проблеми со бубрезите, цревата, дебелото црево или жолчното ќесе, како и ако патите од гастритис.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Сонома диета – за гурмани и сите оние коишто не можат без вино Креатор на Сонома диетата е д-р Кони Гутерсен, диететичар и експерт за медитеран...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg