Хит-рецепт за освежување: Ледено кафе со банани (видео)

Овој рецепт ќе им стане омилен на оние што денот го започнуваат со кафе и банана.

hit-recept-za-osvezhuvanje-ledeno-kafe-so-banani-video-01.jpg

Социјалните мрежи се местото каде што постојано се пробуваат и се споделуваат нови рецепти, а се чини дека најнов хит е рецептот за ледено кафе со банани.

peanut-butter-banana-coffee-smoothie-recipe002.jpg

Во минатото вистински хит беа далгона кафето и еспресо кафето, а годинава на повидок е нов тренд, кој ги освои корисниците ширум светот.

Станува збор за леденото кафе со банани, рецепт што брзо се прошири на ТикТок.

Доколку и вие сте од оние што денот го започнуваат со кафе и банана, тогаш овој рецепт навистина ќе ви се допадне.

Постапката е едноставна, а добивате пијалак што потсетува на смути, но содржи кафе.

peanut-butter-banana-coffee-smoothie-recipe005.jpg

Рецептите се разликуваат во поглед на тоа што некои корисници користат смрзнати банани, а други пак сакаат студено кафе, но во основа, рецептот за подготовка на овој хит утрински пијалак е следен:

Потребни состојки

  • 2 зрели банани (смрзнати);
  • 1 филџан студено инстант кафе со вода

Начин на подготовка:

Состојките се мешаат во блендер на најголема брзина додека не се добие изеданчена густа смеса.

Видео упатство:

@elliegervais

My life will never be the same #bananaicedcoffee #icedcoffee #coffeetiktok #costarica #puravida #tropicalliving #surfergirl #swimwear #intuitiveeating #foodfreedom #weirdfoodcombos

♬ original sound - Ellie

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како правилно се вари турско кафе? Поради неколку грешки (кои сите ги правиме) го уништуваме вкусот Ставате премногу кафе и дозволувате неколкупати да ви проврие во ѓезвето... Вака...
Вирален празничен коктел кој изгледа како снежна кугла – се прави и без алкохол (видео) За овој коктел кој изгледа волшебно ќе ви требаат само три состојки – малку вода...
Едноставан рецепт за коктел од вотка и калинка Сокот од калинка ќе даде сладок, но и малку кисел вкус, додека пак вотката соврш...
3 есенски коктели што ќе ве натераат да заборавите на летото Есенски џин-тоник со вкус на цимет и коктел со мед и круши – вкусовите на есента...
Рецепт за греен џин со тропско овошје ако сакате да пробате нешто различно Греениот џин (Glüh Gin) со тропско овошје е одлична замена за класичното варено ...
Рецепти за 3 розови Барби коктели, идеални за летните дружби со пријателките Барби коктели со вкус на кокос, џин или вермут. За следното дружење со другаркит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg