По далгона и тоник-кафето, новиот хит пијалак е освежителна, кремаста лимонада (видео)


По далгона и тоник-кафето, новиот хит пијалак е освежителна, кремаста лимонада (видео)

Социјалните мрежи во голема мера ги диктираат трендовите во секое поле, па и во храната и пијалаците. По далгоната и тоник-кафето, ова лето се појави уште еден хит пијалак. Сте пробале ли да направите кремаста лимонада?

Kremasta-limonada-e-noviot-hit-pijalak-na-socijalnite-mrezzi-lesno-se-podgotvuva-a-ako-dodadete-alkohol-kje-dobiete-koktel-01.jpg

Корисниците на социјалните мрежи го избраа хит кафето за ова лето, а сега сите се сконцентрирани на новиот освежителен пијалак.

Кремастата лимонада се разликува од обичната по тоа што има густа, пенеста структура, а сепак, според оние што ја пробале, го има истиот ефект да освежува.

Ако се следи основниот рецепт, поготовката на кремастата лимонада е мошне лесна, а корисниците на социјалните мрежи ветуваат дека станува збор за освежителен летен пијалак.

Состојки:

  • 100g мраз
  • ½ лимон
  • 240 шлаг пена
  • ¼ филџан кондензирано слатко млеко
  • 12ml цеден сок од лимон

Подготовка:

Мразот, шлаг пената, кондензираното засладено млеко, сокот од лимон се ставаат во блендер и мешаме додека да добиеме кремаста лимонада.

Готовата лимонада може да се декорира со парчиња лимони и шлаг пена.

Иако, во основа ова е безалкохолен пијалак и не вклучува алкохол, сепак може да додадете малку рум, вотка, џин или виски и да добиете алкохолен коктел.

Во приложеното видео погледнете детално како се подготвува кремаста лимонада:

Погледнете уште неколку фотографии од подготвената кремаста лимонада:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 трикови со кои обичното кафе ќе добие посебен шмек Понекогаш, на сите ни здосадува обичното кафе што секојдневно си го подготвуваме...
Вкусен коктел за крај на летото: Шејк од банана со рум Ги одбројуваме последните денови од летото, но тоа не значи дека не можеме да се...
Пијалак за слабеење во кој Русинките „се колнат“ Русинките се познати по витката линија, а овој пијалак им е главен сојузник во т...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg