3 чекори за прочистување на телото во празничниот период , кое на сите ни е неопходно


3 чекори за прочистување на телото во празничниот период , кое на сите ни е неопходно

Празничната сезона не им оди во прилог дури и на оние кои внимаваат на исхраната и изгледот во текот на целата година.

3-chekori-za-prochistuvanje-na-teloto-vo-praznichniot-period-koe-na-site-ni-e-neophodno-01.jpg

Тешко е да се одолее на вкусните новогодишни трпези, дојадувањето и постојаното одење од гости на гости каде „не смеете“ да одбиете кифлички, руска салата, мевце, торта...

Но, ако во овие неколку дена по Нова година веќе ви е смачено од јадење и гледате дека се чувствувате неудобно во сопственото тело, време е за прочистување.

Оние кои се похрабри и одлучни, ќе започнат со прочистувањето уште веднаш, а другите кои потешко  може да одолеат на трпезите, нека ги запомнат чекорите за по божиќните празници.

Нутриционистката Џесика Сепел постојано споделува совети за здрав начин на живот, а според неа ова прочистување во 3 чекори ќе ви помогне за посјајна кожа, чистење на црниот дроб, враќање на енергијата, подобар сон и баланс на тежината.

Прв чекор – „прочистете“ ја исхраната

Првиот чекор за детоксикација на телото е правење промени во исхраната, односно неопходно е да ги исклучите целосно (или максимално да ги избегнувате) кафето, алкохолот, шеќерот, засладувачите, брашното, глутенот, црвеното месо и брзата храна.

Наместо тоа, хранете се со сезонски зеленчук, многу лисести зелени зеленчуци, свежо овошје (бобинки и јаболка), зрнеста храна без глутен (киноа, кафеав ориз, леќа), јаткасти плодови, риба со висок квалитет, органски јајца и пилешко месо.

Сончогледовото масло обидете се да го замените со кокосово или ладно цедено маслиново масло.

Втор чекор – создадете навики за здрав животен стил

Според нутриционистката има 6 навики кои треба да ги воведете во вашето секојдневие за да имате поздрав животен стил и празниците да „не ви можат ништо“:

1. Вежбајте барем 20-30 минути на ден и потете се за да поттикнете ослободување токсини.

2. Пијте 2-3 литри вода секој ден за бубрезите полесно да се ослободат од токсините.

3. Користете билки и зачини во исхраната, бидејќи му помагаат на телото во детоксикација.

4. Спијте по 8 часа за телото да закрепне и да регенерира нови клетки.

5. Практикувајте грижа за себе и контролирајте ги емоциите.

6. Дајте му на телото доволно витамини.

Трет чекор – „прочистете“ ја околината

Не е доволно само да исфрлите одредени производи од исхраната, потребно е целосно да живеете поздрав живот и околината во која се наоѓате да биде поздрава.

Купувајте органски производи, задолжително мијте ги овошјето и зеленчукот, користете хартиени кеси за чување храна, стаклени садови наместо пластични, инвестирајте во квалитетна филтрирана вода, користете природни козметички производи и продолжете со овие навики во текот на целата година.

View this post on Instagram

How many times have you gone on a diet and after a period of time, given up and returned to old eating habits and weight struggles? Have the fad diets caused you to think about food in an obsessive or unhealthy way - for months or years later? I can relate. My obsession with weight and dieting never made me thin, healthy or feel good about myself. Diets ruined my relationship with my body and gave me serious body image issues that can still haunt me. So one day I made a commitment to give up dieting for life and stop allowing numbers to define my self worth. I started eating wholefoods with joy because they made me FEEL good, not because they were trendy. It became an act of self love. BUT, I also committed to balance - which meant giving myself permission to eat everything in moderation and not putting myself under harsh diet rules. I worked hard to repair my relationship with food and my body everyday. I still do. I started caring about my health over my weight. I started eating according to my bodies needs instead of unrealistic diet rules. I actually listened to my body, rather than my calorie counting tracker or google. I realised that I know my body best, more so than anyone else. I figured that an individualised approach is the only way. Honestly, diets do not work. There is a much simpler, kinder and more realistic way to live this healthy life! This is a lifestyle and the results are long term. It’s time to free yourself from this tortuous cycle of dieting. You are too precious for that. Diets don't work. There IS another way. I promise. Join me on this journey x Jess

A post shared by Jessica Sepel - JSHealth (@jshealth) on

М. М. | Црнобело