10 намирници кои пушачите треба да ги консумираат почесто
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


10 намирници кои пушачите треба да ги консумираат почесто

Ако веќе не сакате да се откажeте од цигарите, најмалку што може да направите за своето здравје е да го намалите бројот на испушени цигари, но и да консумирате поздрава храна.

10-namirnici-koi-pushachite-treba-da-gi-konsumiraat-pocesto-01.jpg

Нутриционистите им препорачуваат на пушачите почесто да внесуваат храна која го чисти организмот и која го намалува нагонот за кашлање.

Листата на 10 намирници е следна:

1. Грејпфрут

2. Бразилски ореви

10-namirnici-koi-pushachite-treba-da-gi-konsumiraat-pocesto-02.jpg

3. Кромид

4. Вода

5. Свеж сок од морков

10-namirnici-koi-pushachite-treba-da-gi-konsumiraat-pocesto-03.jpg

6. Ѓумбир

7. Билни чаеви

8. Сок од брусница

9. Сок од ананас

10. Млака вода со лимон

10-namirnici-koi-pushachite-treba-da-gi-konsumiraat-pocesto-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Храна која ќе биде хит во 2018 Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не з...
Намирници кои треба да ги консумирате во пролет Со топлите денови, освен желбата за шетање, доаѓа и мотивацијата за здрав и акти...
Храна која треба да ја консумирате во ладните зимски денови Во ладните зимски денови, сите сакаат да се туткаат под ќебе и да ги таложат кил...

Најчитани неделава