Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


10 навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач

Грешка: Ги кршите јајцата директно во садот во кој планирате да готвите, наместо да го направите тоа во посебен сад каде прво ќе видите дали јајцето е свежо и здраво.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-01.jpg

Ако немате многу искуство во кујната, тогаш сигурно правите одредени грешки.

Од уништување на кујната до погрешно приготвување на одреден производ, кои грешки ве оддаваат дека не сте многу искусен готвач.

Навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач:

Ставате смрзнато месо и други прозиводи во тавче со врел зејтин, без пред тоа да го отстраните мразот, па прска зејтин наоколу и може да се изгорите.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-02.jpg

Ги миете тестенините по приготвувањето. Вака го отстранувате скробот што им помага на шпагетите и другите тестенини да го апсорбираат сосот.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-03.jpg

Ја туркате исечканата храна од даската со остриот дел од ножот, па на тој начин му го оштетувате сечилото – за ова е соодветно да користите дрвен прибор.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-04.jpg

Токму пред да пристигнат гостите вие за првпат одлучувате да приготвите некој комплициран рецепт – сакате да ги импресионирате, но ќе сте под голем стрес и голема е веројатноста за промашување.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-05.jpg

Кога пржите го преполнувате тавчето, наместо да оставите доволно простор за храната да се испржи еднакво.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-06.jpg

Уште 5 навики на следната страна...Би можело да ве интересира:

Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...
Готвач прави шарени домашни тестенини со уникатни дезени (фото+видео) Давид Ривило ги прави највеселите и најшарените тестенини што сте ги виделе досе...
Кулинарски трикови што треба да ги знае секој, според професионален готвач Во јадењата како рижото, на крај додајте малку путер за значително да го подобри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg