10 навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач - Results from #1


10 навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач

Го ставате кромидот да се пржи прерано, па тој брзо ви гори и потоа му дава непријатен вкус на јадењето – најдобро е да го додадете малку подоцна.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-07.jpg

Проверувате дали зејтинот е загреан такашто прскате вода на него – како што споменавме горе вака имате опасност од изгореници, најдобро е да пробате со неколку трошки леб.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-08.jpg

Користите нож со рамно сечило за сечење на леб, наместо со запци, па непотребно создавате притисок на зглобот и се мачите со процесот.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-09.jpg

Ги кршите јајцата директно во садот во кој планирате да готвите, наместо да го направите тоа во посебен сад каде прво ќе видите дали јајцето е свежо и здраво, па потоа да го додадете на другите состојки.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-10.jpg

Земате од брашното со шолја или лажица, наместо да истурате директно од ќесето – на овој начин брашното не е лесно и прозрачно и можете да погрешите со мерката, односно да ставите повеќе од што е потребно за рецептот.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-11.jpg

С. С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Навики кои треба да ви станат начин на живот за да имате идеално тело без држење диети Според Светската здравствена организација, во последните 40 години, бројот на лу...
Кујнски трикови за готвење: Блендерот е и за кремасти супи, не само за смути Секој си има одредени навики кога готви во кујната, но некои од тие навики добро...
Тајни на одлично зготвената храна, коишто ги знаат само најдобрите готвачи Сите ќе се сложиме дека готвењето е уметност. За да се декларираме себеси како д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg