10 навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач


10 навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач

Грешка: Ги кршите јајцата директно во садот во кој планирате да готвите, наместо да го направите тоа во посебен сад каде прво ќе видите дали јајцето е свежо и здраво.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-01.jpg

Ако немате многу искуство во кујната, тогаш сигурно правите одредени грешки.

Од уништување на кујната до погрешно приготвување на одреден производ, кои грешки ве оддаваат дека не сте многу искусен готвач.

Навики во кујната кои издаваат дека сте неискусен готвач:

Ставате смрзнато месо и други прозиводи во тавче со врел зејтин, без пред тоа да го отстраните мразот, па прска зејтин наоколу и може да се изгорите.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-02.jpg

Ги миете тестенините по приготвувањето. Вака го отстранувате скробот што им помага на шпагетите и другите тестенини да го апсорбираат сосот.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-03.jpg

Ја туркате исечканата храна од даската со остриот дел од ножот, па на тој начин му го оштетувате сечилото – за ова е соодветно да користите дрвен прибор.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-04.jpg

Токму пред да пристигнат гостите вие за првпат одлучувате да приготвите некој комплициран рецепт – сакате да ги импресионирате, но ќе сте под голем стрес и голема е веројатноста за промашување.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-05.jpg

Кога пржите го преполнувате тавчето, наместо да оставите доволно простор за храната да се испржи еднакво.

10-naviki-vo-kujnata-koi-izdavaat-deka-ste-neiskusen-gotvach-06.jpg

Уште 5 навики на следната страна...Би можело да ве интересира:

Навики кои треба да ви станат начин на живот за да имате идеално тело без држење диети Според Светската здравствена организација, во последните 40 години, бројот на лу...
Кујнски трикови за готвење: Блендерот е и за кремасти супи, не само за смути Секој си има одредени навики кога готви во кујната, но некои од тие навики добро...
Тајни на одлично зготвената храна, коишто ги знаат само најдобрите готвачи Сите ќе се сложиме дека готвењето е уметност. За да се декларираме себеси како д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg