Стефан од Скопје е фитнес тренер на Тајланд: „Ова е рајот на земјата, но ми фали да сум поблиску до дома“

„Тајландскиот јазик е претежок за учење, но за среќа повеќето од локалното население зборува англиски. Досега, за две години, успеав да научам само неколку збора, најосновни работи“, вели Стефан Стојановски, кој работи како фитнес тренер во Пукет.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-01.jpg

Стефан Стојановски (29) од Скопје веќе 2 години живее во Пукет, Тајланд, а работи како фитнес тренер. Вели, кога дошол на Тајланд, сфатил дека го пронашол својот рај на земјата.

Преку својата професија ги запознал повеќето пријатели што ги има на островот. Заедно излегуваат, се дружат, одат на трчање од раните утрински часови, заедно патуваат.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-04.jpg

Стефан вели дека патувањето е една од најголемите предностите во Тајланд, бидејќи има можност лесно и брзо да стигне до сите азиски држави, па веќе посетил голем дел од нив.

Во разговорот за CRNOBELO.com овој млад скопјанец ни раскажа за животот на островот, за локалното население, каде ги шета блиските од Македонија кога ќе му дојдат на гости, но и за храната.

„Најмногу ми фалат бурек и јогурт, тоа го нема тука“, признава на шега Стефан.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-08.jpg

Прочитајте го целото интервју за неговиот живот на Тајланд:

Зошто реши да си заминеш од Македонија?

Oд Македонија си заминав уште на 18 годишна возраст.

Живеев една година во Германија, потоа кратко и во Шведска, па кратко работев во Турција и во Капе Верде во Африка, за конечно да го најдам рајот на земјата, Тајланд.

Од Македонија си заминав првично поради можноста за напредок во кариерата, но и бидејќи сакав да го прошетам светот, да видам нови места, да запознаам нови култури и да имам нови искуства.

Јас сум човек што сака да патува и не се задржувам долго на едно место.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-11.jpg

Како би го опишал животот на Тајланд? Што ти е најубаво, а што не ти се допаѓа поврзано со животот таму?

Животот на Тајланд би го опишал како живот во рајот. Многу е опуштено, има голема слобода, воопшто нема стрес, луѓето се префини и пријателски настроени, љубезни и гостопримливи.

Природата е преубава, преубави плажи, топла клима преку цела година - едноставно, идеално место за живеење.

Исто така, многу ми се допаѓа што од тука можам многу лесно да патувам и до други азиски земји, па досега ги посетив Малезија, Виетнам, Сингапур, Камбоџа, а следни на листата се Јапонија и Индонезија - Бали.

Можеби единствено нешто што не ми се допаѓа е што е многу далеку од дома, и не можам често да се враќам.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-10.jpg

Што те одведе таму - студии, работа, љубов или нешто друго?

Во Тајланд дојдов поради работа, веднаш по завршувањето на ковид пандемијата. Повикот за работа го добив многу случајно и решив да го прифатам.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-14.jpg

Како се снајде на почетокот? Имаше ли однапред договорено за работа?

Да, имав однапред договорена работа, работев како персонален фитнес тренер во една хотелска теретана.

Одлично се снајдов бидејќи имав обезбедено стан и храна и имав среќа што колегите одлично ме прифатија и навистина беше задоволство да се работи таму.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-12.jpg

А јазикот? Зборуваат ли сите (повеќето) на англиски?

Тајландскиот јазик е претежок за учење, но за среќа, повеќето од локалното население зборува англиски бидејќи е туристичко место.

Досега, за две години, успеав да научам само неколку збора, најосновни работи.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-03.jpg

Работиш како фитнес тренер. Кажи ми нешто повеќе околу самата работа.

Да, работам како фитнес тренер во теретана во Пукет, држам персонални тренинзи и групни тренинзи.

Обично во денот имам од 5 до 8 часа работа, некои денови дури и по 10.

Тренинзите се различни во зависност од желбата на клиентот, најчесто се функционални тренинзи, сила, издржливост, бодибилдинг и мобилити.

stefan-od-skopje-e-fitnes-trener-na-tajland-ova-e-rajot-na-zemjata-no-mi-fali-da-sum-poblisku-do-doma-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ивана Угриновска за патувањето во Тајланд: „Сама возев мотор низ џунгла во 3 наутро“ „Секој сака да ужива во луксузни хотели, но јас сакам да искусам многу повеќе од...
Стефан Савевски за патувањето во Јордан: „Ја посетив Петра 4 пати, за Македонците треба виза, а лока... „Невозможно е да пропаднеш во водата на Мртвото Море дури и да вложиш напор, сам...
Јордан Колевски го замени Скопје за Торонто: „Животот овде е прекрасен, луѓето се топли и љубезни, р... „Овде секој ќе те поздрави иако не те познава, луѓето се топли и насмеани. Ми се...
Владимир од Скопје патува низ светот: „Скокав од авион во Дубаи, најевтино е во Јордан, а најскапо в... За CRNOBELO.com, Владимир од Скопје вели дека најдобра храна вкусил во Мексико, ...
Марио Савовски го посети Рио де Жанеиро: „Другари беа пречекани со пушки во фавелите, но градот ме п... „Едно нешто што не бев свесен е колку е всушност исполнет со ридови и планини са...
Марко Џамбазоски: „Сакам да истражувам и да покажам дека Македонија е многу повеќе од Скопје и Охрид... Марко Џамбазоски од Скопје со неговиот авантуристички дух постојано ја истражува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg