„Животот е авантура!“ - Мила, нашата стјуардеса која го живее својот сон!


„Животот е авантура!“ - Мила, нашата стјуардеса која го живее својот сон!

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-00001.jpg

Таа е Мила, прекрасно македонско девојче кое го живее својот сон.

Работи како стјуардеса речиси 4 години и ја има привилегијата да посети градови и места низ светот кои се сон на секој од нас.

Нејзините фотки успешно ни го одземаат здивот на социјалните мрежи, па посакавме да дознаеме нешто повеќе за Мила и нејзиниот начин на живот.

1. Мила, каде си во моментов и како ќе ти помине денот?

Мометално го пакувам куферот за мојот 54-ти Лондон!? Имам карти за концертот на Дрејк за Св. Валентин во О2 Арена и не може да биде подобро! (Сигурни сме дека вчера си помина одлично според фотките кои ни ги испрати, интервјуто е правено ден претходно :-)

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-0002.jpg

2. Колку време работиш како стјуардеса?

Скоро 4 години и не би ги променила за ништо на светов.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-05.jpg

3. Како изгледа еден твој работен ден?

Wake up call, get up! Туш, шминка, фризура и униформа :-) Брифинг за летот и право во авион. Секој ден е возбудлив и различен, тоа е убавината на оваа работа. Секој ден е нова дестинација со нов кабински тим и патници. Мојот живот е како сцена, секој ден нова изведба. And off we go!

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-19.jpg

4. Кои се трите најубави моменти кои ти се случиле во текот на овие години?

Ух, има многу!

Hang gliding во Рио е една од најубавите и највозбудливите работи што ги имам направено.

Другарка ми Даниела која ја запознав тука и не би ја заменила за ништо на светот.

И светов наш прекрасен - сите 84 градови што сум ги посетила до сега!

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-09.jpg

5. Како експерт за откривање нови дестинации, кои се топ 5 градови кои мора да ги посетиме и зошто?

1. Њујорк бидејќи е поубав од тоа што замислував.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-04.jpg


2.
Кејптаун затоа што секогаш одново ми го одзема здивот.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-03.jpg


3.
Сингапур, затоа што е Европа среде Азија.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-16.jpg


4.
Рио де Жанеиро, затоа што е град со душа и живее за музика, жени и фудбал.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-10.jpg


5.
Мексико - заради најубавите плажи во светот.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-02.jpg

6. Денес на +30 степени Целзиусови на Сејшелите, утре на -5 во Лондон, задутре во Банкок на 25°C – како се справуваш со овие промени секојденвно?

Со насмевка! Верувајте, не сакате да го знаете одговорот на ова прашање :-)

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-01_copy.jpg

7. Што е „must have“ во твојот куфер кога патуваш?

Пасош, body scrub и мал црн фустан, секогаш.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-007.jpg

8. Мила, кое е најубавото место на светот?

Сингапур и Кејптаун, дефинитивно!

9. Најдобри журки има...?

Мајами, Банкок, Лос Анџелес, Виетнам, Њујорк и секако, Ибица.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-11.jpg

10. Не би пропуштила.....?

Ниту една земја на светов да ја посетам!

11. Кои се твоите останати „must see“ дестинации?

Ми недостасуваат сега за сега на листата, а се надевам ќе ги посетам во скоро време: Хаваи, Бора Бора, Сан Франциско, Вегас, Колумбија, сакам да ја видам Аурора Бореалис во Исланд и уште некое светско чудо.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-08.jpg

12. Најубава храна има во...?

Кај што најмалку очекуваш... Во Мексико храната е вкусна како нашата. Италија без конкуренција. Ако сакате зачинета – рајот е во Банкок.

Најубавото овошје во Африка и најдобро вино во Јужна Африка.

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-13.jpg

13. Каде е Мила за 5 години од сега?

Среќна каде и да е.

14. Колку дена можеш да издржиш во едно место?

Од 24 часа до бескрај!

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-17.jpg

15. Совет и препорака за сите оние кои сакаат да патуваат, како и за оние кои не се баш во можност често да побегнат некаде?

Не заборавај да го живееш животот најдобро што можеш, не утре, сега денес!

Секогаш велам: Life is nothing but a great adventure! Make the best of it!

zivotot-e-avantura-mila-nasata-sujardesa-koja-go-zivee-svojot-son-foto-15.jpg

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Патувањето на Around Gaia продолжува: „Комбето е сега наш дом и ќе посетиме што е можно повеќе места... Да се патува четири години со мотор, да се живее од ден за ден, да се посетат 70...
Кико Митев: „Бев меѓу последните туристи на Мачу Пикчу пред да го затворат поради короната“ Постојат луѓе кои не се плашат да експериментираат со животот, да менуваат среди...
Владимир Чурлиновски: „Кутија цигари во Виетнам е 25 денари, резервација во диско во Катар 1.000 евр... Овој Македонец вели дека во Катар те почитуваат како работник, а во Тајланд луѓе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg