Никола Настески: „Возење на санка со хаски во Лапонија е 150 евра, а ноќевање во игло 1.500 евра“


Никола Настески: „Возење на санка со хаски во Лапонија е 150 евра, а ноќевање во игло 1.500 евра“

„Во Лапонија се чувствувате како да сте во сцена од книгата Повикот на дивината, околу вас има ирваси, хаски и фински коњи и кога спиете во игло ви изгледа како да сте на облаци“, вели 28-годишниот Никола.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-01.jpg

Никола Нaстески има 28 години, работи како стјуард и вели дека ги посетил сите континенти.

Последна во низата му беше Лапонија и вели дека ова е уникатен дел од земјината топка, кој секој треба да го посети. Тоа е најголемиот и најсеверен дел од Финска.

Проговоривме со него за неговите впечатоци оттаму:

Лапонија е....

Вистинска магија. Нешто уникатно и невидено, кое мора да се види и доживее.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-08.jpg

Климата е...

Овој период е околу -10, но до пред 10 дена стигнуваше и до -40. Во длабока зима денот трае само 2 часа, а ноќта 22 часа, а во ло лето е обратно.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-10.jpg

Снегот не е стопен повеќе од 6 месеци воопшто.

Изгледа како сцена од  бајка, како да сте во некој од цртаните за Дедо Мраз или од книгата Повик на дивината.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-05.jpg

Какви се цените и услугата од локалците?

Сè што е убаво и уникатно е најчесто скапо, но кога имате пријатели низ целиот свет сте многу богати и можете сè да остварите. Тони Гогов е мој пријател што работи во Лапонија и тој ме покани и ми ја покажа Лапонија во најубаво светло.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-03.jpg

Ноќевање во игло во Лапонија се движи околу 1.500 евра, цената на кафе е околу 3-5 евра, а пиво 7-10 евра.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-04.jpg

Како изгледа возењето на моторна санка низ овој снежен рај и колку чини тоа задоволство?

Возењето со моторна санка низ снежната убавина беше нешто посебно. Многу е адреналински.

Се постигнува брзина до 140 километри на час и за два часа може да се поминат прекрасни делови од Лапонија кои задолжително треба да се видат. Насекаде имаше ирваси и хаски.  

Цената е 150 евра за два часа.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-06.jpg

Како изгледа да се спие во игло?

Чувството е неописливо. Погледот, снегот, светлината, ѕвездите и тишината се сè што е околу тебе. Се чувствуваш како да спиеш на облаци.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-02.jpg

Се претвораш во Џек Лондон и си главен актер во Повикот на дивината, но вработените се толку подготвени да ти помогнат во секој момент, па во таа дивина се чувствуваш безбеден.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-09.jpg

Најдобрата страна на патувањето во Финска...

Запознавањето со селото на Дедо Мраз, нордиското традиционално скијање, возењето со моторна санка како технологија која постојано напредува во изминатите години и санкање со хаски како во минатото. Порано немале друго средство освен ирваси, хаски и фински коњи.

nikola-nasteski-vozenje-na-sanka-so-haski-vo-laponija-e-150-evra-a-nokjevanje-vo-iglo-1500-evra-07.jpg

Наредна дестинација на листата...

Би сакал нешто комплетно различно, како на пример Мумбаса во Кенија.

Уште фотки од неговото патување:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Даниела Станковска за Дубаи: „Од Бурџ Халифа го видов најубавото зајдисонце, измрзнав среде пустина ... „Јас бев воодушевена од првиот момент кога стапнав во Дубаи. Целиот тој модерен ...
Work&Travel искуството на 23-годишниот Никола во Германија: Работа во McDonald’s и живот во мало гра... Кога си студент, летото е идеален период да прошеташ, па и да заработиш некој де...
Соња Златановска живее во Египет: „Жените се разгалени, а од Нил и Црвеното Море не можам да се наси... Соња вели дека како граѓанин на Египет или го сакаш или го мразиш, нема златна с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg