Наим Матоши за животот во Кина и Малезија: „Во Кина наутро пензионери танцуваат по улиците, а Малезија е поим за духовен мир“


Наим Матоши за животот во Кина и Малезија: „Во Кина наутро пензионери танцуваат по улиците, а Малезија е поим за духовен мир“

„Јас поработно фокусиран народ од Кинезите немам сретнато и сметам дека не ни постои. Такво вложување во работата, таква дисциплина е за секоја почит. Плус, како дојденец бев третиран буквално како крал“, раскажува Наим Матоши (35), кој има живеено една година во Кина и 8 месеци во Малезија.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-01.jpg

Наим Матоши, има 35 години и работи како референт на набавки, но неговиот нескротлив дух постојано го инспирира да оди на патувања низ разни земји во светот.

Досега посетил дваесетина земји, а најголем впечаток му оставило живеењето во Кина и Малезија. Искуствата од патувањата ги споделува на својот Инстаграм профил.

Наим ги пренесува своите впечатоци од Кина и Малезија за CRNOBELO.com…

Што те одведе во Кина/Малезија и колку време имаш живеено таму? 

Уште од мали години, носам во себе преголема желба за истражување, различни места локации, традиции, и ред други работи се дел од предизвикот за да се започне нешто од нула. Пријателите кои веќе со години живеат, студираат и работат во Пекинг, Кина го изградија мостот на моето патување дотаму, па јавно им се заблагодарувам за поддршката и целосната помош при мојот престој таму.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-03_copy.jpg

Во Пекинг, Кина, живеев приближно година дена, а пак во Малезија, Куала Лумпур, 8 месеци, планот беше одмор, но сепак стана место за живеење извесен период.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-03.jpg

Првиот впечаток по присигнувањето таму…

Никогаш нема да го заборавам моментот по излегување од аеродромот во Пекинг. Првата реченица ми беше, што правам јас во овој огромен хаос.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-05_copy.jpg

Меѓутоа, тој хаос има таков ред, што за мене беше навистина чудно, просто човек да позавиди.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-04.jpg

А пак во Малезија, добив чувство на огромен душевен мир, тој пријатен народ никогаш нема да биде избришан од мојата меморија. Замислете, пристигнувате до локација за првпат во животот без да имате тронка информација.

Буквално бев прошетан по најатрактивните места од страна на локалци, коишто без никаков надоместок ме прошетаа со сопствени возила. Чудно нели? На улица ниеднаш не видов намуртен лик, туку фаци полни со среќа и секогаш расположени за каква било помош.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-07.jpg

Долови ни ја атмосферата од Пекинг во една реченица…

Живот со најнова технологија, најчудна, а воедно најинтересна традиција, искуство во вредност на енциклопедија.

naim-matoshi-za-zhivotot-vo-kina-i-malezija-vo-kina-nautro-penzioneri-tancuvaat-po-ulicite-a-malezija-e-poim-za-duhoven-mir-01.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Теона Манго за животот во Лондон: „Кириите се многу високи, лондончаните имаат ексцентричен моден ст... „Омилен дел од Лондон ми е тешко да изберам, но онака најмногу при срце ми е Нот...
Кико Митев: „Бев меѓу последните туристи на Мачу Пикчу пред да го затворат поради короната“ Постојат луѓе кои не се плашат да експериментираат со животот, да менуваат среди...
Зориа Петкоска за животот во Токио: „Град во кој отсекогаш сакав да живеам. Град во кој никогаш не е... Поет, екстремен космополит, филолог и логофил, така себеси се опишува Зориа Петк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg