Сања го посети Токио Дизниленд: „На аеродром нѐ услужи робот, а пар во 20-тите си ги донесе мечињата на појадок во хотелот“

Во градот Урајасу се наоѓа исто така Disney Sea, помеѓу сите овие атракции има возна линија на Дизни и бесплатен автобус кој на 15 - 20 минути застанува во секој хотел, главниот влез на Disneyland, главниот влез на Disney Sea, железничката станица на Урајасу и локалниот трговски центар.

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-13.JPG

Ова ни беше првпат да го посетиме Disneyland и бевме воодушевени сите, иако на крај едвај одевме, бидејќи паркот е огромен и е отворен од 09:00 - 22:00 и пешачевме цел ден. Поради ограничениот број на посетители немаше долги редови чекање на атракциите и возењата и имаше доволно простор меѓу луѓето во рестораните.

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-10.JPG

Храната во рестораните чини скоро исто како храна што може да се купи во рестораните низ Токио или низ трговските центри, имаше исто доста штандови со сладолед, пуканки и мали тортички. Пуканките чинеа околу 300 денари за едно пакетче, едно чуро е 350 јени = 165 денари, еден хамбургер беше околу 500 денари итн.

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-09.JPG

Една работа што ја забележав во Токио Дизниленд е тоа колку Јапонците се фанови на Дизни без разлика на возраста, имаше многу млади и повозрасни парови што шетаа околу паркот со нивните плишани мечиња, на една од парадите со Мини Маус имаше пар кој ги стави мечињата да седат во првиот ред и ги покри со ќебенце, ни беше малку чудно на почетокот, но после неколку вакви моменти што ги видовме, сфативме дека тоа за нив е сосема нормална работа.

Многу од повозрасните Јапонци во Дизниленд носеа посебни костуми, на пример Мики и Мини Маус или Winnie the Pooh...

Имаше и ситуација едно утро кога се симнавме на појадок во хотелот момче и девојка кои имаа околу 25-26 години, дојдоа на појадок со мечињата, ги седнаа со нив на маса на посебни столчиња и им донесоа садови полни храна... Колку и да им изгледаше интересно тоа на сите околу нас, сепак мислам дека беше малку бизарна глетка...

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-11.JPG

Третиот ден го сменивме планот бидејќи сите бевме преуморни, решивме да останеме во Урајасу и само да одиме на прошетка околу околниот парк и трговскиот центар. Релацијата помеѓу Урајасу и центарот на Токио со воз е околу еден час, но ја оставивме таа авантура за наредната прилика кога ќе одиме во Токио.

Сѐ на сѐ овој дел на Јапонија многу ми се допадна, и едвај чекам да се вратам повторно во Токио за да го видам централниот дел.“

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-16.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-14.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-04.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-21.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-18.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-17.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-08.JPG

sanja-go-poseti-tokio-diznilend-na-aerodrom-n-usluzhi-robot-japoncite-se-opsednati-so-dizni-05.JPG

Видео од нивното патување до Токио Дизниленд:

https://www.youtube.com/watch?v=EQJSGNmMlGU

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Марија Стамболиќ за патувањето во Јапонија: „Мажи во костуми на полноќ играат Покемон и пијат виски ... „Во Јапонија не беше културно да се зборува во метро и исто така телефоните мора...
Анџело Павловски за патувањето во Јапонија: „Младите обожаваат караоке, дневна карта за метро во Ток... „Секој Јапонец, без разлика на тоа од каде сте и како изгледате, се однесува со ...
Стефан Савевски за патувањето во Јордан: „Ја посетив Петра 4 пати, за Македонците треба виза, а лока... „Невозможно е да пропаднеш во водата на Мртвото Море дури и да вложиш напор, сам...
Теона Манго го посети Мексико: „Тулум е рај, а локалците се фини, но знаат да лажат за да ти земат п... „Тулум е еден одличен спој на одмор и забава. Ова е место каде што можете рано н...
Марио Савовски го посети Рио де Жанеиро: „Другари беа пречекани со пушки во фавелите, но градот ме п... „Едно нешто што не бев свесен е колку е всушност исполнет со ридови и планини са...
Весна Коцевска, туристички водич, за патувањето во Сицилија: „Во Палермо е многу евтино, во Катанија... На сите им препорачувам да патуваат со деца во Сицилија. Без разлика дали би се ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg