Успешни Македонци низ светот: Сестрите Анастасја и Елизабета од Скопје 12 години водат свој моден бренд во Австрија

„Нашата сегашна колекција е Phoenix и затоа Лила беше очигледен избор. Таа е единствена, силна жена, која и покрај ударите на судбината, секогаш станува и продолжува. Изгледа женствено и сензуално, а истовремено е многу силна. Често нѐ прашуваа која Македонка најдобро ќе го отелотвори имиџот на нашиот бренд - Лила е токму таква жена“, вели за CRNOBELO.com дизајнерката Анастасја Трајковска, која со својата сестра Елизабета стои зад успешен бренд на висока мода во Австрија.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-01.jpg

Анастасја Трајковска и Елизабета Трајковска-Маташ, се сестри од Скопје кои долги години живеат и работат на релација Австрија – Швајцарија – Монако.

Отсекогаш ја сакале модата, па двете заедно веќе 12 години успешно го градат и развиваат својот моден бренд, Anastasja Trajkovska. Тие неодамна ја промовираа колекцијата Phoenix, чие заштитно лице е Лила Филиповска.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-02.jpg

За успешната кариера која ја гради со сестра си, за компанијата за висока мода, но и соработката со Лила, Александра раскажа за CRNOBELO.com:

Пред извесен период во Виена фотографиравте моден едиторијал заедно со вашата сестра Елизабета и со Лила Филиповска. Зошто ја избравте токму Лила да ви биде заштитно лице?

Името на нашата сегашна колекција е Phoenix. Затоа Лила беше очигледен избор.

Таа е единствена, одлична и силна жена, која и покрај ударите на судбината, секогаш станува и продолжува.

Од наша перспектива, таа е олицетворение на фениксот.

Таа изгледа женствено и сензуално, а истовремено е многу силна.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-15.jpg

Често нѐ прашуваа која Македонка најдобро ќе го отелотвори имиџот на нашиот бренд. Лила е токму таква жена.

Целиот тим од Скопје практично го донесе Скопје во Виена. Проектот помина совршено.

Совршено се усогласивме и така двата дена не ми изгледаа како работа, туку беа задоволство.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-06.jpg

Живеете во Виена. Колку е тешко да се успее на деловно поле таму?

Живееме во многу различни светови. На исток и запад на Австрија, во Швајцарија и на Француската Ривиера.

Секој од овие светови има своја посебна привлечност - затоа не сакаме да пропуштиме ниту еден од нив.

Но, тие имаат едно нешто заедничко - клиентот на високата мода бара секаде висок квалитет.

Затоа не е лесно да се живее во светот на модата. Тоа е свет кој брзо се движи, а полн е со критики.

Потребна е голема истрајност додека сте растргнати помеѓу тоа да живеете најсовремено и да не се изгубите себеси.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-07_copy.jpg

Зошто ја избравте Виена? Колку долго живеете таму?

Двете студиравме во Виена и живеевме таму неколку години.

Затоа никогаш целосно не ја изгубивме врската со Виена.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-10.jpg

Како би го опишале животот во австриската метропола? Што ви се допаѓа, а што не?

Виена има многу предности. Градот нуди многу култура, уметност, литература, кои и двете ги сакаме.

Живееме динамичен живот и никогаш не е здодевно.

Истовремено, има и зелени зони и се смета за еден од најбезбедните градови во Европа.

Но, тука е погласно и побурно отколку во другите два центри каде што живееме.

На истокот на Австрија, каде што се спојуваат четири земји - Германија, Австрија, Швајцарија и Лихтенштајн, часовниците отчукуваат многу побавно. Сè е помало и луѓето се познаваат преку националните граници.

Но, можете да бидете во Минхен, Милано или Цирих за два часа, а потоа каде било во светот.

Францускиот начин на живот, медитеранската клима, морето и храната се предностите на француската ривиера.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-sestrite-anastasja-i-elizabeta-od-skopje-imaat-prepoznatliv-biznis-vo-avstrija-12-godini-vodat-svoj-moden-brend-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Маја Саздановска: „И по 30 години од песната ‘Во светот на бајките’, добивам видеа од родители кои г... „Од моето најрано детство, баба ми ме качуваше на столче кога ќе ѝ дојдеа другар...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Елена Ристеска: „Има многу злоба меѓу народот, се штитам така што никој не знае каде сум и што права... „Почесто плачам од радост, отколку од тага. Емотивна сум за блиски луѓе, за...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg