„Мој омилен десерт е 'фореста нера' со пенливо розе“: Интервју со еден од најдобрите слаткари на светот, Федерико Анцелоти

Тој е еден од најдобрите слаткари во светот. Маестро Федерико Анцелоти неодамна ја посети нашата земја и одржа мастерклас кој ги воодушеви сите присутни. 

moj-omilen-desert-e-foresta-nera-so-penlivo-roze-intervju-so-eden-od-najdobrite-slatkari-na-svetot-federiko-anceloti-01.jpg

Неспорно е дека е огромна чест да се учи од Анцелоти. Ја имавме честа да поразговараме со него, а во краткиот разговор за CRNOBELO.com тој ни откри кои се најдобрите слатки на светот, што мора да пробате кога сте во Италија како и која е тајната за неговиот успех.

Раскажете ни нешто повеќе за вас приватно – кој е Федерико Анцелоти во слободно време, што сакате да правите кога не правите слатки, во што највеќе уживате?

Федерико секако е неуморен работник. Човек што никогаш не е задоволен, секогаш бара повеќе, нови стимули и нови проекти. Волк самонтик кој сака да ги споделува своите проекти со другите. Вљубеник во морето и едрилиците, ужива во добра музика.

Какво е чувството да се биде еден од најдобрите слаткари во светот? Што ве мотивира постојано да се усовршувате?

Тоа е пред се чувство на одговорност. Колку си повисоко, толку помалку простор има за грешка. Да, стануваш пример за сите, не смееш да згрешиш. Мотивацијата за постојано усовршување ја добивам од секојдневните истражувања. Со тоа постојано се потврдува постигнатиот успех и се стремам кон ново, повисоко ниво.

moj-omilen-desert-e-foresta-nera-so-penlivo-roze-intervju-so-eden-od-najdobrite-slatkari-na-svetot-federiko-anceloti-02.JPG

Која е тајната на вашиот успех?

Никогаш не сум задоволен со постигнатото, постојан учам... за мене да се биде второ место е исто како да си прв од последните...

Кои се петте најубави слатки на светот?

Babà, la foresta nera, il panettone, la Millefoglie, il proofiterol/croquenbush.

А, 5 слатки кој секој мора да ги проба при посета на Италија?

La riccia napoletana, il cannolo siciliano, il tiramisù, la zuppa inglese, la foresta nera.

moj-omilen-desert-e-foresta-nera-so-penlivo-roze-intervju-so-eden-od-najdobrite-slatkari-na-svetot-federiko-anceloti-03.jpg

Дали ги пробувате сите рецепти кои ги подготвувате? Колку сте строги кон себе кога станува збор за идеален вкус?

Да, секогаш пробувам кога готвам, подготвеното го анализирам од сите аспекти. Јас сум перфекционист. Прво десертот го замислувам во главата, го визуелизирам и го замислувам неговиот вкус, обидувајќи се да ги доловам вкусовите и аромите на сите поединечни состојки. Кога реално ќе биде готово треба да биде доволно добро да не се разочарам и да се возбудам.

Кога ви се јаде слатко, што јадете вие и вашето семејство? Со каков пијалак најчесто ги комбинирате?

Фореста Нера во комбинација со пенливо вино Розе.

moj-omilen-desert-e-foresta-nera-so-penlivo-roze-intervju-so-eden-od-najdobrite-slatkari-na-svetot-federiko-anceloti-05.JPG

Како Италијанец, ќе ни ја кажете ли разликата помеѓу сладолед и џелато?

Постои конкретна разлика. Џелато има потопла и покремаста текстура, со свеж вкус. При вкусувањето се чувствуваат квалитетните состојки од кои е направен. Не содржи неприродни емулзии и стабилизатори на вкусот. Има природна боја што произлегува од основните состојки.

Дали сте првпат во Македонија? Какви впечатоци ќе понесете со себe за македонската кујна? Ќе ни дојдете ли повторно?

Првпат сум во Македонија. Вашата кујна е многу интересна и многу ми се допадна. Ми кажаа дека секој што ќе се врати во Скопје потоа сака да остане овде, значи опасно е... но подготвен сум на тој ризик...

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Е. П. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Христина Младенов: „Во борбата со неплодност душевната болка е неподнослива, но денес ги имам моите ... „Со сопругот се обидувавме да имаме дете отприлика две години, иако бевме опуште...
Магдалена Трајкоска: „Го победив ракот трипати, најголема поддршка ми е сопругот, а позитива - моето... Магдалена Трајкоска (34) од Скопје е пример за херојска истрајност, триумфално и...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Пулексенија Јованоска: „На 29 години се пензионирам од карате, бев 12-кратен државен шампион, ја пре... „Со кариерата завршувам оваа година, сметам дека е доволно. Најбитно е во живото...
Елена Ристеска: „Има многу злоба меѓу народот, се штитам така што никој не знае каде сум и што права... „Почесто плачам од радост, отколку од тага. Емотивна сум за блиски луѓе, за...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg