Миро Кацаров за родниот град: „Старата чаршија во Штип ме научи на 'школо' кое нема цена“

„Роден сум во Штип каде што растев во времето на бивша Југославија, па сите маалски детски игри како ластик, клин, плочка, жмурка ги играв на плоштадот Слобода во центарот на градот“, вели Миро Кацаров во серијалот „За мојот роден крај“ за CRNOBELO.com.

miro-kacarov-za-rodniot-grad-starata-charshija-vo-shtip-me-nauchi-na-shkolo-koe-nema-cena-01.jpg

Познатиот водител Миро Кацаров е роден во Штип. Тој долги години живее и работи во Скопје, но со многу носталгија се сеќава на детството поминато таму.

Па како и повеќето деца на таа возраст, наместо да отиде дома кога му требало нешто, од под терасата викал по мајка му или по неговата нана за да му фрлат 10 денари.

miro-kacarov-za-rodniot-grad-starata-charshija-vo-shtip-me-nauchi-na-shkolo-koe-nema-cena-05.jpg

Миро ни раскажа кои 5 работи најмногу го потсетуваат на неговиот роден град:

Прва работа што најмногу ме асоцира на Штип е градскиот плоштад, местото каде што сум пораснат, местото каде што сум ги играл првите детски игри, кај што од под тераса викав по мајка ми и нана да ми фрлат десет денари.

Инаку, јас сум дете што растело во бивша Југославија, во времето на социјализмот и комунизмот, каде сите тие детски игри како ластик, клин, плочка, жмурка и тенис на нога беа маалски игри, а јас ги играв на плоштадот Слобода во Штип.

miro-kacarov-za-rodniot-grad-starata-charshija-vo-shtip-me-nauchi-na-shkolo-koe-nema-cena-04.jpg

Втората работа која ме асоцира на Штип се моите емоции и сеќавања поврзани со О.У. „Ванчо Прке“, од каде што датираат почетоците на мојата писменост.

Бев темпераментен, бев палав, но бев и скроз одличен ученик.

Уште од мал сакав да бидам претседател на класот и таа амбиција си ја исполнив кога пораснав и станав помудар, а тоа се случи во 7-мо и 8-мо одделение.

miro-kacarov-za-rodniot-grad-starata-charshija-vo-shtip-me-nauchi-na-shkolo-koe-nema-cena-02.jpg

За мене траен белег остави и старата чаршија во Штип, која ме научи на „школо“ кое нема цена.

Чаршиското школо знаеше многупати да ме извади во безброј ситуации, ме научи како да се однесувам и поставувам со луѓето, ме научи како да избегнувам искушенија и ме научи како да дојдам до она што го сакам.

Народно кажано, упорноста и убавиот збор - железни врати отвораат.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...
Горан Пандев за татковството: „Присуствував на раѓањето на трите деца, најубаво ми е кога ќе заспием... „Моите три деца се родени во Италија. По нивното раѓање, кај нашите семејства во...
Маја од Скопје на 41 година го победи ракот на дојка: „Пациентите кријат дека примаат терапии, кај н... „Сакав и одлучив да живеам и мислам дека таа свесна намера беше пресудна да се п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg