Бранко Попоски пред учеството на „Sparkasse Life Прв до врв“: „Сакам да ги поместам сопствените граници“

„Верувам дека сум доволно физички подготвен за да ги преземам предизвиците на 'Sparkasse Life Прв до врв'. Одржувам здрав и активен начин на живот, кој вклучува редовно вежбање и учество во разни рекреативни спортови. Не сум професионален спортист или искусен планинар, но подготвен сум да дадам сè од себе“, вели Бранко Попоски.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-01.jpg

Бранко Попоски (31) од Вевчани е самостоен соработник за маркетинг и комуникации во Sparkasse банка. Откако знае за себе, Бранко ги сака спортот и планините, па освен што вежба кросфит, повремено рекреативно се искачува и на Водно.

На 19 мај (недела), Бранко ќе биде еден од учесниците на натпреварот „Sparkasse Life Прв до врв“.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-04.jpg

А, во предизвикот да го искачи Водно ќе го придружуваат и членовите на неговиот маркетинг тим.

За подготовките за овој настан, физичката спремност, колку се важни тимскиот дух и исхраната, Бранко ни открива во разговорот за CRNOBELO.com:

Наскоро ќе се натпреваруваш на „Sparkasse Life Прв до врв“. Дали се пријави самиот или со колегите си зададовте предизвик да се искачите до врвот на Водно?

Тимски е секогаш поголем предизвик. Нашиот тим е секогаш подготвен за освојување нови предизвици и врвови. Следен чекор е да го освоиме Водно тимски!

Уште од почетокот на подготовките за „Sparkasse Life Прв до врв“, си зададовме тимска цел дека нашата дирекција за маркетинг и комуникации е подготвена за учество на 12-то издание на настанот.

Покрај подготовките околу настанот и целиот background на истиот, мотивот да се искачуваме заедно до врв беше најголем.

Јас сум тимски играч и секогаш настојувам да мотивирам кога се во прашање вакви учества на спортски манифестации.

Постигнатата цел со тимот е секогаш послатка. Споделуваме енергија, заедно придонесуваме за заеднички успех и настојуваме да бидеме најдобрата верзија од себе. Водно - ние сме подготвени за освојување!

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-05.jpg

Како се подготвуваш? Пред колку време ги започна подготовките и како ти оди?

Спортски активен сум од кога знам за себе. А повеќе од четири години сум дел од Крос-Фит Скопје тимот.

Често одам и на Водно, посебно за време на викендите. Планината за мене е како втор дом.

Потекнувам од Вевчани, најзелената општина во Македонија и љубовта кон планината ми е од дома.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-08_copy.jpg

Подготовките за „Sparkasse Life Прв до врв“ се редовни во последните 2 месеци.

Фокусиран сум на консумирање здрава храна, одвојувам време за психички и физички одмор, возам велосипед.

Тимскиот дух е тој што ми дава најголема енергија и дополнително ме мотивира за освојување на уште еден спортски предизвик. Нека биде успешен!

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-11.jpg

Сметаш ли дека си физички доволно спремен и дали очекуваш да бидеш меѓу најдобрите?

Верувам дека сум доволно физички подготвен за да ги преземам предизвиците на „Sparkasse Life Прв до врв“.

Одржувам здрав и активен начин на живот, кој вклучува редовно вежбање и учество во разни рекреативни спортови.

Иако не сум професионален спортист или искусен планинар, подготвен сум да дадам сè од себе и да ја прифатам авантурата.

Мојата примарна цел е личен раст и уживање во искуството наместо да се фокусирам само на тоа да бидам меѓу најдобрите.

Разбирам дека многу учесници ќе имаат напредни вештини и искуство. Сепак, мотивиран сум од можноста да се предизвикам себеси и да учам од другите.

Генерално, возбуден сум што учествувам и со нетрпение го очекувам патувањето и другарството што ги нуди овој настан.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-07.jpg

Освен на физичката спремност, на што друго обрнуваш внимание? Колку е исхраната важна за еден ваков предизвик?

Освен на физичката подготвеност, многу внимавам на менталната подготовкa.

Да се остане ментално фокусиран и издржлив е од клучно значење за надминување на предизвиците.

Исхраната е исклучително важна бидејќи го поттикнува телото за оптимални перформанси.

Приоритет давам на балансирана исхрана, богата со есенцијални хранливи материи за да се осигурам дека ја имам енергијата и издржливоста кои се потребни за настанот.

Правилната исхрана за хидратација и закрепнување се исто така клучни за одржување на издржливоста и целокупното здравје.

Севкупно, холистичкиот пристап кој комбинира физичка подготвеност, ментална подготвеност и правилна исхрана е од суштинско значење за успехот.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-02.jpg

Sparkasse Life Прв до врв“ за тебе ќе е начин за добра забава или можност да го покажеш својот натпреварувачки дух?

Sparkasse Life Прв до врв“ пред сè е манифестација за добра забава и можност да го покажам мојот натпреварувачки и тимски дух.

Со нетрпение очекувам да уживам во настанот, да го доживеам другарството и да ја прифатам авантурата.

Во исто време, возбуден сум да се предизвикам себеси и да ги поместам моите граници, демонстрирајќи го мојот натпреварувачки дух во поддржувачка и мотивирачка средина.

branko-popovski-pred-uchestvoto-na-sparkasse-life-prv-do-vrv-sakam-da-gi-pomestam-sopstvenite-granici-06.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. 

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Меланија Цветковска, физиотерапевт: „Луѓето кај нас не сфаќаат дека потиснатите чувства предизвикува... „Лутината, стравот или тагата може да се манифестираат како разни абдоминални бо...
Каменка од Богданци има пилатес студио во Лондон: „Тука лесно се отвора мал бизнис, потоа давачките ... „За време на факултетските години почнав да барам функционален начин на вежбање ...
Вики Чадиковска за стилот и убавината: „Се будам во 5 часот со цеден лимон и вода, се откажав од сла... „Тања Кокев го изработи фустанот за еден важен семеен настан и буквално ја прене...
Сања Стојанова 19 години страда од алопеција: „Преку ноќ ми опадна цела коса, сега знам дека надворе... „Кога останав бремена со првото дете ми порасна косата сама од себе … Ми падна т...
Маја од Скопје на 41 година го победи ракот на дојка: „Пациентите кријат дека примаат терапии, кај н... „Сакав и одлучив да живеам и мислам дека таа свесна намера беше пресудна да се п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg