Од ракометар до сликар - Погледнете го шарениот свет на Влатко Тасевски


Од ракометар до сликар - Погледнете го шарениот свет на Влатко Тасевски

Велат дека секој се раѓа со некаков талент, и секој има дарба да го разубави светот околу него. Приказната за Влатко Тасевски (27) од Куманово е спој на две спротивности. Во првата главниот двигател е топката, а во втората четката и боите.

od rakometar do slikar poglednete go sareniot svet na vlatko tasevski 11

Влатко на своите 11 години во основното училиште Браќа Миладиновци почнал да тренира ракомет. И тоа кај професорот Димитар Антевски, кој бил неговиот прв тренер. Но, љубовта спрема уметноста започнала многу порано.

Некаде на петта-шеста година, во Битола, во истата зграда каде што живеела баба му. Над нивниот кат живеел еден млад уметник и тука за прв пат Влатко почнал да црта и да ги учи основните работи околу цртањето.

Прво почнал да црта портрети, а подоцна се префрлил и на графити откако го заинтересирала урбаната уметност.

FotoJet1

„Паралелно ги работев и двете работи. Не можев да се одлучам во што повеќе уживам. Преку ден одев на тренинзи, а после вежбањето, цртав“, споделува Влатко Тасевски.

„Секогаш гледав колку што е можно да го балансирам времето. Но, имаше периоди кога играв за некоја екипа надвор од државата и тогаш речиси и да немав време да се занимавам со уметноста. Но, сега, веќе неколку месеци не играм за никој тим, така што целосно се посветив на цртањето“.

FotoJet33

Влатко најмногу сака да слика портрети и да игра со комбинација од бои. Сé зависи што сака да пренесе преку делото. Користи акрилни и маслени бои, но понекогаш комбинира и други техники, како графит и акварел.

А, кога станува збор за неговите омилени уметници, вели дека ги има многу и дека го интересираат повеќе стилови. Делата на Микеланџело, Караваџо, Рембрант, Матис, Шишкин, Пикасо и Ротко се оние кои најмногу го воодушевуваат. 

Во моментот работи на неколку портрети од девојки и во следните неколку месеци планира да направи изложба на своите дела.

FotoJet6 1

FotoJet6 1

FotoJet6

FotoJet6

FotoJet7

FotoJet7

FotoJet7

 Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ангела Маслова, охриѓанка од Алјаска: во лето на 0ºC децата се по кратки ракави и имаме 24 часа сонц... Сосема случајно на Инстаграм, наидовме на прекрасни фотки од наша девојка која ж...
Владислав Илиќ, македонскиот стенд-ап комичар кој настапи на BBC за животот во Лондон: „Мора да си и... Лондон е напорно место за живеење, уште повеќе ако се обидувате да остварите кар...
Катарина Ивановска: До 3-ти месец ни моите дома не знаеја дека сум бремена Во Македонија и Скопје ја знаеме како Кики, девојката која што надвор од овие гр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg