Како изгледа денес Дарко Давитковски - момчето што ја oтпеа „Сакам кола убава“ во 1995 година?

„Мора да бидам искрен и да кажам дека и после толку години и ден денес ми е драго кога ќе видам дека сè уште ја знаат мојата песна „Сакам кола убава“, ја пеат на детски родендени, што ми мами насмевка и задоволство. Оваа песна го одбележа детството на многу генерации во тоа време…“, вели Дарко Давитковски за CRNOBELO.com, кој денес е оженет татко на едно детенце и се занимава со нешто сосема друго. Тој ни раскажува како изгледа неговиот живот денес...

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-01.jpg

Се сеќавате ли на култната детска песничка „Сакам кола убава“ и на малото фраерче со косата во „кремче“ кое се појави со очила за сонце и кожена јакна на сцената на фестивалот „Златно Славејче“ и ги освои срцата на сите девојчиња?

Доколку климате со главата, тогаш се сеќавате и дека тоа момче беше Дарко Давитковски.

Денес, 27 години откако ја отпеа оваа песна, тој е реализиран семеен човек, кој се занимава со нешто сосема поинакво од музика. Оженет е со Ирина и татко е на 4-годишната Дариа.

Го потсетивме на далечната 1995 година, го прашавме како денес гледа на овој период и што му е приоритет во животот 27 години подоцна.

Дарко Давитковски за CRNOBELO.com открива:

„Кога ќе ми го постават прашањето кога беше испеана песната „Сакам кола убава“ е како некој да ме враќа со временска машина во едни убави детски времиња.

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-03.jpg

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-03.jpg

Оваа песна беше испеана пред 27 години во 1995 година на фестивалот „Златно Славејче“, а песната брзо стана хит, можеби затоа што беше со несекојдневен текст за детска песна, со рефрен кој лесно се паметеше.

Исто така и сценскиот настап беше впечатлив со очилата за сонце, што за тоа време беше интересно и несекојдневно за деца.

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-08.jpeg

Нема да бидам искрен, ако не кажам дека и после толку години и ден денес ми е драго кога ќе видам дека сè уште ја знаат песната, ја пеат на детски родендени, што ми мами насмевка и задоволство. Оваа песна го одбележа детството на многу генерации во тоа време.

Мојата ќерка Дариа често ја гледа изведбата на Јутјуб и знае да каже „Тато, ама не ја пеевме твојата песна на роденден или во градинка“. Мислам дека така реагира, затоа што знае дека татко ѝ ја пеел песната.

Но, ова се нови генерации кои имаат поинакви интереси, а и интернетот си го прави своето, тоа значи дека им се достапни детски филмови, детски песни кои се од различно говорно подрачје. Имаат некои свои јунаци и принцези, кои ќе го одбележат нивното детство, но и така треба да биде.

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-07.jpeg

Не ми пречи што ме познаваат по песната, напротив и многу ми е драго што песната ја знаат и ја пеат на многу детски родендени и после толку години, но ми пречи што не го препознаваат сега, тој Дарко, најверојатно затоа што има подолга коса (ха ха).

Сепак тоа беше многу одамна, а со музика престанав да се занимавам после неколку снимени детски песни. Тоа беа други времиња со поинакви вредности.

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-09.jpeg

Од тоа време сепак најдраги ми се сеќавањата од многуте гостувања на детските интернационални фестивали во Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија, Бугарија, Романија, безгрижни денови со многу дружба и патување.

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-01.jpg

kako-izgleda-denes-darko-davitkovski-momcheto-shto-ja-otpea-sakam-kola-ubava-vo-1995-godina-04.jpg

Денес, мојата професија не е поврзана со музиката, иако многу ја сакам и ги следам сите жанрови и изведувачи, како на домашната, така и на светската сцена, сепак единствено сум поврзан само кога пуштам музика во домашна атмосфера со пријателите и секако тие дружби почнуваат или завршуваат со „Сакам кола убава“.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Моника и Никола патуваа од Скопје до Италија со веспа за меден месец: „Полневме гориво на секои 300k... „Италија на две тркала вреди да се доживее. Прекрасна земја особено доколку ја д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg