Сестрите Татјана и Тамара (24) од Свети Николе изработуваат бајковити креации за мали принцези и мајки: „Важно е да се одбере соодветен материјал за секоја креација“

Сестрите близначки, Татјана и Тамара Маневи, вљубенички во модата и дизајнот, на свои 22 години го започнуваат својот мал бизнис во Свети Николе за креирање облека за девојчиња, како и комбинации за мајки и ќерки.

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal-1.jpg

Инспиративна приказна за две млади девојки кои го реализираат својот сон во сопственото ателје во Свети Николе.

Сестрите Татјана и Тамара Маневи имаат само 24 години, а веќе две години го поседуваат модниот детски бренд MINIE'S by sisters.

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal-19.jpg

Љубовта кон дизајнирањето им се јавила уште во детството, а своето знаење го усовршуваат во Белград и на Технолошко-Техничкиот факултет во Штип.

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal-17.jpg

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal11.jpg

За себе велат дека се личности кои прават сè за да си ги исполнат своите соништа – пред сè со многу упорност, посветеност и истрајност во работата.

„Нашата љубов кон креативното творење и дизајнирање парчиња облека се појави уште од рана возраст, а со секое ново дизајнирано парче се јавуваше страст и се поголема желба за следен поинаков дизајн.

Ова со години ни беше хоби кое навистина нè исполнуваше и ни даде јасна визија за животната професија.

Сепак, покрај креативниот дел во оваа работа, отсекогаш нè интересираше прецизното и квалитетно создавање на моделите па затоа започнавме со посетување на професионални обуки за мода и дизајн во Белград.

Паралелно се насочивме на универзитетско студирање на Технолошко-Техничкиот факултет во Штип.

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal09.jpg

sestrite-tatjana-i-tamara-od-sveti-nikole-pravat-bajkoviti-kreacii-za-deca-i-majki-nema-dobra-kreacija-napravena-so-los-materijal-15.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Маја Саздановска: „И по 30 години од песната ‘Во светот на бајките’, добивам видеа од родители кои г... „Од моето најрано детство, баба ми ме качуваше на столче кога ќе ѝ дојдеа другар...
Горан Пандев за татковството: „Присуствував на раѓањето на трите деца, најубаво ми е кога ќе заспием... „Моите три деца се родени во Италија. По нивното раѓање, кај нашите семејства во...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg