Давор Арсовски: „Чувам був, Буба може да нанесе сериозни повреди и мора внимателно со неа“

„Веќе 5 месеци како миленик го чувам бувот Буба. Буба ја купив од Словенија, а родена е во Австрија. Во природа бувовите живеат околу 20 години, а во домашни услови околу 60 години. Секоја птица грабливка со документи е релативно скапа…“, ја почнува приказната за својот миленик Давор Арсовски (28) кој живее во Куманово.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-01.jpg

Давор Арсовски (28) живее во Куманово и е сопственик на компанија за лепење на плочки, а вели дека обожава животни откако знае за себе.

Со соколарство се занимава околу 2 години. Чува був, јастреб и куче од расата питбул. Тој е член на соколарското друштво „Јарак“, кое постои од 2005 година.

Со него поразговаравме за неговиот був Буба и за тоа каква нега бара тој.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-27.jpg

Давор за неговиот миленик був открива за CRNOBELO.com:

Како се одлучи за був како миленик и колку време го имаш бувот Буба?

Желбата за птици грабливки сум ја имал отсекогаш, а бувот Буба од видот Бубо Бубо (Eagle owl) го имам 5 месеци.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-18.jpg

Кои други миленици ги чуваш, како се согласува Бубо Бубо со нив?

Имам и јастреб кокошкар (Accipter gentilis) и два питбули со нив нема проблеми, но не сака други животни кои не ги познава.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-23.jpg

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-28.jpg

Од каде го набави и зошто токму ова име? Колку чини еден був?

Буба ја купив од Словенија, а родена е во Австрија. За цена не сакам за зборувам затоа што се злоупотребуваат дивите птици грабливки во Македонија, секоја птица со документи е релативно скапа.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-03.jpg

Каков е карактерно? Опасен ли е за луѓето?

Како и секоја грабливка кон други птици и помали животни може да биде агресивна, а кон луѓето не – затоа што е израсната со луѓе, но мала грешка може да доведе до сериозни повреди.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-04.jpg

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-05.jpg

Со што го храниш?

Со сирово пилешко месо.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-16.jpg

Како реагира кога не си дома? Го шеташ ли со тебе? Се плашат ли луѓето од него?

Па, кога чувате птици грабливки морате секој ден да бидете со нив, тоа не е хоби, тоа е начин на живот. Летниот период не го шетам тогаш бувовите се митарат.

Кога го шетам реакциите на луѓето се различни – некои се плашат, некои се воодушевени од него.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-06.jpg

Сака ли да застанува кај други луѓе на рака? Зошто е потребно да се носи ракавица?

Не сака кај други да застанува на рака, а ракавица се носи поради безбедност.

davor-arsovski-chuvam-buv-buba-mozhe-da-nanese-seriozni-povredi-i-mora-vnimatelno-so-nea-17.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Тамара Тодевска за врската со Лука: „Внимателен е, грижлив и со многу љубов се однесува кон мене и м... „Лука е непосреден, отворен, забавен, позитивен, сака луѓе и дружење. Многу едно...
Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Меланија Цветковска, физиотерапевт: „Луѓето кај нас не сфаќаат дека потиснатите чувства предизвикува... „Лутината, стравот или тагата може да се манифестираат како разни абдоминални бо...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Иван Босиљчиќ за CRNOBELO: „Јелена ме научи да бидам романтичен, порано не бев како ликовите што ги ... „На 6 години добив брат, а многу сакав сестра. Родителите ми велеа дека ќе имам ...
Барбара Поповиќ за CRNOBELО: „Имам италијански корени, ќе пеам на Сан Ремо“ „Од македонските музичари најблиска сум со Иван Јованов од Либеро бенд. Тој ми е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg