Фросина е креативна девојка од Скопје: „На дрвена подлога ковам шајчиња и плетам со конец - делата се уникатни“

„Плетените слики се изработуваат на дрвена подлога која може да биде во различна форма, на дрвото се коваат шајки и потоа на шајките се плете со конец, а идејата ми дојде кога сакав да смислам уникатен роденденски подарок за мојата мајка …“, споделува Фросина Трајковска (26) за CRNOBELO.com.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-01.jpg

Фросина Трајковска (26) од Скопје има студирано е-бизнис и работи во е-commerce секторот, но вели дека секогаш ѝ била силна нејзината креативна страна, која решила да ја изрази преку креативни изработки.

Фросина за CRNOBELO.com ја споделува својата приказна:

„За мене креативноста е начин на кој може да ја споделиш својата дарба со сите, да ги направиш другите среќни и да донесеш боја во секојдневието.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-14.jpg

Заштитен знак ми се плетените слики на дрво, кои се нешто во кое нема граници на замислите.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-11.jpg

Се изработуваат на дрвена подлога која може да биде во различна форма, на дрвото се коваат шајки и потоа на шајките се плете со конец.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-16.jpg

Всушност, идејата ми дојде во комуникација со уште два членови од мојата фамилија.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-15.jpg

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-17.jpg

Кога дојде роденденот на мајка ми дознав за техниката – плетење на шајчиња и знаев дека тоа е подарокот кој сакам да и го направам.

frosina-e-kreativna-devojka-od-skopje-na-drvena-podloga-kovam-shajchinja-i-pletam-so-konec-delata-se-unikatni-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Јелена Розга за CRNOBELO: „Мислев ќе се срушам од убавина кога публиката ја пееше ‘Гинем’ на цел гла... „Утрото пред концертот имав некој чуден страв, па ѝ се јавив на другарка ми и ѝ ...
Бразилецот Клаудио за посетата во Македонија: „Македонките се преубави, таксистите наплаќаат трипати... „Локалците, кои јас ги запознав, се навистина заинтересирани за странци, посебно...
Бобан Алексов живее 6 години во Данска: „Заминав 'на слепо', работа најдов случајно на Фејсбук, живо... Боби Алексов (37) од Скопје, 6 години живее во Оденсе, Данска. За себе вели дека...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg