Тиа од Скопје, македонска убавица што нè направи горди пред светот: „Јужна Кореја е многу безбедна, ми годи титулата“

„Кога се запишав на факултет, првенствено беше факултет за област која не е моден дизајн. Но, тоа не ме направи среќна. Тоа беше период во животот кога научив дека вистинскиот пат е патот до среќата, каде и да води тој. Потоа, се запишав со огромна желба за студии по моден дизајн и добив целосна стипендија за целото мое студирање“, вели прекрасната Тиа (22) од Скопје, која е прогласена за најфотогеничната студентка на светот на Избор за убавина во Јужна Кореја.

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-01.jpg

Тијана Петреска - Тиа (22) од Скопје беше избрана за Мис фотогеничност на изборот за убавина „Miss World University“, кој се одржа во Јужна Кореја.

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-31.jpeg

Веста ги преплави нашите медиуми и горди сме на неа. Но, која е всушност Тијана?

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-50.jpeg

Поразговаравме со студентката која ни откри дека светот на модата, најмногу модниот дизајн, отсекогаш ѝ биле сон и дека посветено работи на тоа ова да стане нејзина професија.

Од каде љубовта кон модата, Тиа споделува за CRNOBELO.com:

„Мода, модели и моден дизајн ме интересирало уште од најрана возраст…

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-47.jpeg

Првите мои чекори кои ги започнав беа преку креирање облека на моите Bratz кукли… За време на летните и зимските распусти додека бев во основно училиште и во средно (а и до ден-денес), останував кај баба и дедо.

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-08.jpg

Баба беше и остана да ми биде најголема поддршка во оваа област. Обожаваше да ме фотографира со различна облека, додека истовремено ме инспирираше и да создавам облека. Дизајнирав и цртав постојано…

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-09.jpeg

Кога се запишав на факултет, првенствено беше факултет за област која не е моден дизајн. Но, тоа не ме направи среќна.

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-35.jpeg

Тоа беше период во животот кога научив дека „вистинскиот пат е патот до среќата”, каде и да води тој.

tia-od-skopje-makedonska-ubavica-shto-ne-napravi-gordi-pred-svetot-juzhna-koreja-e-mnogu-bezbedna-mi-godi-titulata-07.jpeg

Продолжува на следната страна....Би можело да ве интересира:

Јелена Розга за CRNOBELO: „Мислев ќе се срушам од убавина кога публиката ја пееше ‘Гинем’ на цел гла... „Утрото пред концертот имав некој чуден страв, па ѝ се јавив на другарка ми и ѝ ...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Никола од Скопје живее во Русија: „Би сакал да се вратам во Македонија, но да имам достоен живот как... „Тука гасот е речиси бесплатен, а струјата е многу поевтина. Јас живеам во стан ...
Маја од Скопје на 41 година го победи ракот на дојка: „Пациентите кријат дека примаат терапии, кај н... „Сакав и одлучив да живеам и мислам дека таа свесна намера беше пресудна да се п...
Бразилецот Клаудио за посетата во Македонија: „Македонките се преубави, таксистите наплаќаат трипати... „Локалците, кои јас ги запознав, се навистина заинтересирани за странци, посебно...
Бобан Алексов живее 6 години во Данска: „Заминав 'на слепо', работа најдов случајно на Фејсбук, живо... Боби Алексов (37) од Скопје, 6 години живее во Оденсе, Данска. За себе вели дека...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg