Мартин Мојсоски, доктор по естетска медицина: „Бремените жени не треба да ставаат филери, мажите најчесто бараат корекции на брадата и носот“

Дали мажите во Македонија ставаат филери и колку нивните барања се разликуваат во однос на жените?

Во значително помал процент од жените, но секако да. Мажите најчесто доаѓаат за корекција на брада, нос, неретко усни како и ботокс.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-09.jpg

Ви се случило ли да одбиете некоја пациентка што сакала да направи одредена корекција и зошто?

Да, неретко се случува, доколку сметам дека не можам да го изведам максимумот од третманот и да бидам, пред сè, јас задоволен од резултатот.

Тоа се случаи каде што има миграција на филер во усните, а пациентката бара да направам корекција со додавање на филер; во тој случај додавање на филер е додавање на проблемот.

Во други случаи сум одбил пациентки кои не биле на соодветна возраст за апликација, пациентки кај кои сметам дека нешто не може да се коригира и пациентки кај кои резултатот не би ги исполнил нивните очекувања.

Не прифаќам да работам по секоја цена, прво сакам јас да бидам задоволен од резултатите и тогаш знам дека клиентот ќе биде среќен.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-17.jpg

Потребна ли е посебна нега на усните по апликација на филер?

Времето за рехабилитација е клучно за усните да бидат убави. После апликација секој пациент добива препораки за нега на усните, премачкување со соодветни препарати, блага нежна масажа (доколку е потребно), намалена физичка активност, избегнување на алкохол, топлина и сл.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-15.jpg

Зошто некој треба да се одлучи за филери и/или ботокс?

Покрај љубовта и мирот, ботоксот и филерите се еликсирите на младоста кои со векови се бараат. Затегнување на тонусот на лицето, подобрување на квалитетот на кожата, враќање и додавање на волумен на одредени регии на лицето се клучни сегменти за подобрување на изгледот кај голем дел од пациентите.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-13.jpg

Покрај усни, која е најчестата процедура која клиентите ја бараат?

Ботокс и апликација на филер на цело лице. Тие два третмани се моментално во експанзија и доста популарни. Мала корекција на јаболчници, нос, вилична коска и „две-три капки“ ботокс можат да направат чудо и да ја вратат самодовербата.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-08.jpg

Кој е Мартин Мојсоски на приватен план?

Уметник, така секогаш се претставувам затоа што така се доживувувам себеси.

До пред некоја година сликав на хартија,а сега талентот и медицината успеав да ги спојам во едно и да останам уметник! Вљубеник во патувања, екстроверт кој од скоро стана татко и не сака, дури и одбива да излезе од дома.

Во овој период и момент на ова прашањето „кој е Мартин Мојсоски“ најискрен одговор од срце што би го дал би бил: најсреќниот човек кој го познавам и таткото на прекрасното бебе Матијан!

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-22.jpg

Дали имате поддршка од сопругата и како реагира на тоа што често работите со дами? Постои ли љубомора или не?

Денес немаше да го работам ова и немаше да бидам тоа што сум ако не беше мојата сопруга Анастасија и нејзината огромна несебична поддршка, почит и помош.

Ние сме тим и партнери во сè!

Нашиот однос и нашата врска се на едно прекрасно ниво каде што не постои место за негативни емоции,туку доверба, огромна љубов и разбирање!

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-23.jpg

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-23_copy_copy_copy_copy.jpg

Реченица за авторски статии: ©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Б. С. Б. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Иван Јованов, вокалист на Либеро Бенд: „Најголем бакшиш ни е 7.000 евра, на настап ми имаат ставено ... „На настап ми имаат побарано да ме бакнат заради облог, а еднаш ми беше потегнат...
Нена М. Јорданов, доктор по естетска медицина: „Се боцкам и сама, највозрасната пациентка (70) ми по... „Во Македонија се прават многу вакви типови на нехируршки естетски зафати. За ср...
Лола Милковска студира луксузен менаџмент во Франција: „Запознав директори на Chanel и Dior, професо... „Имав можност да присуствувам на неколку саеми каде што запознав многу луѓе. На ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg