Мартин Мојсоски, доктор по естетска медицина: „Бремените жени не треба да ставаат филери, мажите најчесто бараат корекции на брадата и носот“

„Ботоксот и филерите се еликсирите на младоста - затегнување на тонусот на лицето, подобрување на квалитетот на кожата, враќање и додавање на волумен на одредени регии на лицето се клучни сегменти за подобрување на изгледот кај голем дел од пациентите. Многу дами бараат отстранување на филер кој е околу усните и драго ми е што се свесни дека не му е таму место. Сум одбивал пациентки на несоодветна возраст и такви кај кои нешто не може да се коригира“ – вели во интервју за CRNOBELO.com, Мартин Мојсоски, доктор по естетска медицина.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-01.jpg

Мартин Мојсоски e доктор по општа медицина и уметник. По завршувањето на студиите работел како општ доктор, но веќе речиси 4 години работи како доктор по естетска медицина.

Неодамна стана татко, па вели дека заради тоа е најсреќен човек на светот, а за сопругата Анастасија вели дека му е партнер и дека нејзе ѝ го должи успехот на поле кариера.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-21.jpg

Естетските корекции на лицето се во тренд и сè поголем број луѓе сакаат да ги користат можностите на естетската медицина, за да си ја вратат самодовербата и да се подмладат.

Мартин вели дека мала корекција на јаболчници, нос, вилична коска и „две-три капки“ ботокс можат да направат чудо и да ја вратат самодовербата.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-24.jpg.jpg

Во интервју за CRNOBELO.com Мартин зборува за тоа што треба да имате предвид пред да се одлучите да ставите ботокс или филери на лицето. Кои процедури се моментално најбарани, како и за тоа на што треба да внимавате пред да ставите ботокс.

Проследете го во целост неговото интервју:

Дали има некоја група на луѓе што не треба да аплицира филери?

Дермалните филери како медицински материјал се многу безбедни за апликација, контраиндикации скоро и да не постојат, но секако не можеме да дадеме 100 отсто гаранција (како и во сè останато во медицината).

Најчесто, не постои група на пациенти која строго не смее да аплицира филери, но јас како доктор, пациентките кои се бремени или дојат, секогаш ги советувам да почекаат за апликација, да завршат со тој период па потоа да ми се јават.

Не постои конкретна студија во која има точни информации за тоа дали дермалниот филер може да се аплицира во тој период, но секогаш поради претпазливост кај овие пациенти препорачувам одложување на третманите.

Секако, пред секој третман пациентот пополнува согласност со која ме известува за неговата здравствена состојба, терапија и суплементи кои ги прима.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-02.jpg

Што треба да знаат пациентите пред да се одлучат да аплицираат филери?

Значителен дел од времето на терминот се посветува за едукација и консултацијата пред апликацијата. Секој пациент пред кој било третман е детално информиран за апликацијата и сè што следи од истата.

Она што секогаш е потенцирано на сите е да си ги знаат очекувањата, периодот на рехабилитација и дека третманот со хијалуронски филери е процес на градење.

Тој процес зависи баш од тие очекувања и од она што сакаат да постигнат и кај секој пациент тој процес е различен.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-25.jpg.jpg

На колку време треба да се повторува процедурата за да се одржи посакуваниот резултат?

Како што напоменав во претходниот одговор, кај секој пациент е различно.

Различни карактери, желби, вкусови па така и различни очекувања. Ако зборуваме за усни на пример, некој сака повпечатливи и поизразени усни па се доаѓа на надополнувања почесто (на растојание од неколку недели или месец – два додека не го добие саканиот ефект), некој сака понеприметливи усни па доаѓа на надополнување на неколку месеци или на една година, само да си ги освежи усните.

Нема точно одредени правила. Откако еднаш ќе се изгради базата на филер (првата апликација) надополнувањата и количината на филер за надополнување се индивидуална желба.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-22_copy.jpg

Која е почетната количина на филер за усни која е доволна за да направи промена?

Почетна препорачана количина на филер е 1 ml за да изградиме стабилна база но и да имаме убава суптилна промена на усните. Неретко користам и поголема количина-1,2 до 1,5 ml доколку е потребно. Поради специфичноста на техниката количината игра важна улога во резултатот.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-04.jpg

Која е според Вас најчестата грешка што се прави заради која усните делуваат неприродно и подуено?

Најчестата грешка, ако така се изразуваме, е начинот на апликација на филерот т.е. техниката.

На почетокот на мојата кариера во естетската медицина беше напорно и тешко да им воочам на клиентите каде е проблемот и дека можат да „носат“ многу поубави усни, но мило ми е што со напорна работа и моите објави на социјалните мрежи, стигнавме до точка каде самите клиенти се свесни дека може многу подобро од она што моментално е на нивните усни и сами, без моја сугестија, бараат третман за отстранување на стариот филер. Тоа е голем прогрес во свеста на дамите и горд сум на тоа.

Доволно е што знаат дека филерот треба да е само во усните, а не околу, другото се препушта на мене.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-03.jpg

Постои ли начин да се коригира ваквото неправилно ставање на филер и колку време трае постапката?

Најпозитивната страна на хијалуроснките филери е што се реверзибилни, тоа значи дека сѐ може да се поправи.

Постои ензим којшто го разградува хијалуронскиот филер – хијалуронидаза и ни овозможува да почнеме од почеток.

По третманот на разградување треба да помине период на рехабилитација кој трае околу две недели и пациентот одново може да аплицира филер доколку е таа целта но и не мора. Некои пациенти сакаат само да се ослободат од лошо аплицираниот филер и да останат на природната големина на усните.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-19.jpg

Колку дамите во Македонија се заинтересирани за апликација на филери? Постои ли одредена генерациска група што најчесто го прави тоа?

Интересот кај нас е во постојан пораст. Мислам дека голем дел од женската популација е свесна за придобивките од хијалуронските филери, а тоа секако е за поздравување. Не постои одредена генерациска група, од 18 до 80. Убавината за жената е важна во секоја животно доба.

martin-mojsoski-doktor-po-estetska-medicina-bremenite-zheni-ne-treba-da-stavaat-fileri-mazhite-najchesto-baraat-korekcii-na-bradata-i-nosot-14.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Црна венчаница, зурли од Галичник: Мартин и Катерина направија уникатна свадба во Сули ан во Скопје ... „Бидејќи сум архитект по професија, а и романтична душа, со Катерина едногласно ...
Данче Антовска: „Најголемиот шок ни беше кога докторката ни соопшти дека ќерка ни Анастасија има цис... „Анастасија растеше и напредуваше нормално. Еден месец пред да ја дијагностицира...
Диџеј Мац: „На журки ми бараат песни од Ерзана и Врчак“ Крајот на 2023-та на музички план го одбележаа забавите со домашни хитови кои ди...
„Нема бенефит од доењето, постои само ризик од недоење“: Наташа Ц. Тодосовска, специјалист за доење ... „Сите слики од доење кои ги гледаме на социјалните медиуми се најчесто од мајка ...
Марта Гусар, адвокат: „Не е неопходен развод за жртвите на семејно насилство да побараат заштита“ „Доколку жртвата на семејно насилство сака да поведе и постапка за заштита и бра...
Марија од Велес живее во Хамбург: „Се преселивме со другарка, Германците постојано ми бараат ајвар“ „Неодамна гости ми побараа ајвар. За среќа имав. Па, сега има проблем кога ќе им...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg