Факти за првата дама на Србија, која важи за модна икона - Која е сопругата на српскиот претседател Александар Вучиќ?

Првото дете со кое забременила престанало да дише само неколку денови пред породувањето, долго време се криеше од јавноста, а важи за една од најубавите први дами во светот – Што знаеме за Тамара Вучиќ, втората сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, која е 11 години помлада од него?

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-01.jpg

Првата дама на Србија, Тамара Вучиќ важи за модна икона која привлекува внимание каде и да се појави.

Неодамна беше објавена нејзината фотосесија за весникот Vogue каде таа позираше во креации на српскиот дизајнер Стефан Ѓоковиќ, а долго време јавноста во Србија речиси и да не знаеше ништо за неа.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-12.jpg

Таа се трудеше да остане што е можно подалеку од камерите и медиумите сѐ до 2017-та година, кога нејзиниот сопруг беше избран за претседател на Република Србија.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-02.jpg

Следат неколку интересни факти за Тамара Вучиќ, што можеби не сте ги знаеле:

Тамара Вучиќ е родена во 1981-ва година како Тамара Ѓукановиќ, во Лозница, каде го поминала детството.

Некои српски медиуми пишуваат дека додека била дете, многумина верувале дека таа ќе стане манекенка, но Тамара била многу повеќе заинтересирана за образованието и науката.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-03.jpg

Тамара дипломирала на факултетот за политички науки, а подоцна работела во Министерството за надворешни работи на Србија.

Десетина години пред да стапи во брак со Вучиќ, Тамара работела како ТВ водителка, а на Инстаграм сподели фотка и од тој период.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-14.jpg

Пред да стапи во брак со Тамара, Вучиќ беше во брак со новинарката Ксенија Вучиќ со која ги доби двете деца, синот Данило и ќерката Милица. Тие двајца биле заедно од 1997-ма година, а во 2011-та се разведоа.

Ксенија ненадејно почина на 56-годишна возраст, во јануари 2022-ра година, а неколку години наназад се трудеше да се држи настрана од сопругот и неговата политичка кариера.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-04.jpg

Во 2013-та година се појавија првите фотки на Вучиќ со неговата втора сопруга, Тамара, додека тие двајца беа излезени на ручек. Речиси никој не знае кога и како започнала врската со 11 години помладата девојка, но се знае дека се венчале некаде во 2013-та година.

11-godini-e-pomlada-od-nego-vazhi-za-modna-ikona-shto-znaeme-za-vtorata-sopruga-na-srpskiot-pretsedatel-aleksandar-vuchikj-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ивана Кораб, една од најубавите Србинки, симна 22kg само 3 месеци по породувањето: „Имам уште сало и... Една од најубавите Србинки, Ивана Кораб, објави видео од плажа во бикини, и пока...
Гоца Тржан со моќна порака до сите жени што се борат за потомство: „Неплодноста не е само женски про... „Не губете време, затоа што времето за жените е мошне важно. Мажот може да стане...
Босанец на 85 години се ожени со 38 години помлада жена: „Со години ѝ помагав додека беше во брак со... „Еден ден таа дојде овде и заплака и ми рече дека веќе не може да издржи со сопр...
„Се вљубив во сопругот на насловна страница, не му се допаѓа тоа што јас го готвам“ - Лепа Брена отк... „Кога сме дома, јас не сум Лепа Брена, а тој не е светски познат тенисер. Јас су...
Се заљубиле кога таа имала 18, а тој 52 години и сите им предвидувале пропаст: Љубовта на Жељко и Ру... Еден од омилените балкански музичари, Жељко Бебек (77), веќе четврт век е во љуб...
Првиот дечко ѝ загинал, има дует со Врчак: Факти за Анабела Атијас, позната како Фанки Џи и мајка на... Била многу млада кога го загубила првиот дечко кого многу го сакала, доживеала в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg