Ноле со децата славеше титула во Торино и 400 недели прв на АТП: „Тие ми се среќната амајлија“

„Пристигнаа моите деца. Тие ми даваат сила и ми ја зголемуваат самодовербата. Секој родител знае како се чувствувам. Пресреќен сум што се тука, тие се мојата среќна амајлија“, рече Новак Ѓоковиќ, откако го сруши рекордот на Роџер Федерер на завршните Мастерс турнири.

novak-gjokovikj-so-sinot-i-kjerkata-ja-proslavi-titulata-vo-torino-i-400-nedeli-na-prvo-mesto-na-atp-tie-mi-se-srekjnata-amajlija-01.jpg

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ синоќа (19.11) во Торино седми пат во кариерата го освои завршниот Мастерс турнир, по што се зацврсти на првото место на АТП листата.

Тој го урна и рекордот на Роџер Федерер, кој има 6 титули од завршните Мастерс турнири.

View this post on Instagram

A post shared by Nitto ATP Finals (@nittoatpfinals)

Новак во финалето беше подобар од Јаник Синер со 2:0 по сетови, а откако победи, прво се затрча кон трибините каде што го дочекаа синот Стефан и ќерката Тара, па со нив ја прослави титулата.

„Пристигнаа моите деца. Тие ми даваат сила и ми ја зголемуваат самодовербата. Секој родител знае како се чувствувам. Пресреќен сум што се тука, тие се мојата среќна амајлија“, рече Новак.

По официјалното доделување на пехарот, Новак заедно со децата позираше и во соблекувалната, а видеото стана хит на интернет.

Тројцата стојат покрај пехарот, дланките им се стегнати во тупаница и со рацете покажуваат „колку се силни“.

novak-gjokovikj-so-sinot-i-kjerkata-ja-proslavi-titulata-vo-torino-i-400-nedeli-na-prvo-mesto-na-atp-tie-mi-se-srekjnata-amajlija-02.jpg

„Одиме“, пишува на видеото што го објави официјалната страница на АТП турнирите, а е всушност изразот што Ѓоковиќ го користи често пред и за време на своите натпревари.

Новак имаше уште една причина за славење – од денес (20.11), тој е официјално 400 недели на првото место на АТП листата.

Погледнете го видеото:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Наскоро ќе има принова во семејството Ѓоковиќ - братот на славниот тенисер го очекува првото дете „Веќе не можам да кријам, сѐ стана очигледно“ - снаата на Новак Ѓоковиќ откри де...
„Се вљубив во сопругот на насловна страница, не му се допаѓа тоа што јас го готвам“ - Лепа Брена отк... „Кога сме дома, јас не сум Лепа Брена, а тој не е светски познат тенисер. Јас су...
Таткото на Новак Ѓоковиќ: „Долго време криевме една тајна од Новак - тоа се одрази врз моето здравје... „Имав сепса на крвта, вода во белите дробови, гнојни апцеси и две бактерии. Докт...
Факти за Тарик Филиповиќ – го сака посинокот како свое дете, сопругата му е вистинска убавица „Никогаш во животот не ни помислував дека ќе се вљубам во жена што веќе има дете...
Јелена Ѓоковиќ во кул комбинација и накит од 4.000 евра издоминира во Скопје: Се дружеше со Македонц... Јелена Ѓоковиќ во Скопје беше облечена во циклама панталони со висок струк и кош...
Колешките се „вкочануваат“ кога снимаат секс сцени со него, дава скандалозни изјави – Факти за Вук К... Познат е по скандалозните изјави, откри дека за време на снимањето на секс сцени...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg