Од првиот сопруг се развела затоа што премногу го сакала, никој не верува дека има 79 години – Факти за турската актерка Небахат Чехре

Била прогласувана за најубава жена во Турција и речиси никој не може да поверува дека годинава ќе наполни 79 години, а кариерата ја започнала кога имала само 15 години – бурниот живот на Небахат Чехре која ја запознавме преку улогата на мајката на Сулејман Величествениот.

so-prviot-soprug-se-razvela-zatoa-shto-premnogu-go-sakala-nikoj-ne-veruva-deka-ima-79-godini-fakti-za-turskata-akterka-nebahat-chehre-01.jpg

Турската актерка Небахат Чехре на македонската публика ѝ стана позната по улогата на мајката на Сулејман Величествениот, Валиде султан.

На екраните ја следевме во улогата на силна и моќна жена која беше одговорна за харемот, а таа беше една од ретките што се осмелуваше да му противречи на султанот.

od-prviot-soprug-se-razvela-zatoa-shto-premnogu-go-sakala-nikoj-ne-veruva-deka-ima-79-godini-fakti-za-turskata-akterka-nebahat-chehre-02.jpg

Животната приказна на Небахат многу наликува на таа на султанката која морала да научи сама да се бори за тоа што сака да го постигне во животот.

od-prviot-soprug-se-razvela-zatoa-shto-premnogu-go-sakala-nikoj-ne-veruva-deka-ima-79-godini-fakti-za-turskata-akterka-nebahat-chehre-04.jpg

Се родила во 1944-та година. Мајка ѝ била домаќинка, а татко ѝ чиновник, кој починал кога таа имала само 5 години.

По ова Небахат со мајка ѝ и со очувот се сели во Истанбул, а првата понуда за да игра во филм ја добила кога имала само 8 години, но нејзиниот очув тогаш одбил.

od-prviot-soprug-se-razvela-zatoa-shto-premnogu-go-sakala-nikoj-ne-veruva-deka-ima-79-godini-fakti-za-turskata-akterka-nebahat-chehre-09.jpg

На возраст од 15 години Небахат одлучила да се пријави на изборот за Мис Турција и тоа во целост ѝ го променило животот.

od-prviot-soprug-se-razvela-zatoa-shto-premnogu-go-sakala-nikoj-ne-veruva-deka-ima-79-godini-fakti-za-turskata-akterka-nebahat-chehre-05.jpg

По победата на изборот Небахат ќе почне да работи како модел, а откако двапати ја претставувала Турција на Изборот за Мис Универзум во 1962-ра година, за првпат ќе се појави и на филмското платно.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

30 години откако ја избодеа со нож, Моника Селеш насмеана и среќна – ретко појавување на тенисерката... „Траумата од пред 30 години конечно не се познава на лицето на Малата Мо. Таа е ...
Српската пејачка Марија Микиќ забремени повторно 1 месец по породувањето: „Не очекував дека ќе биде ... „Ова нашето не е нормално, но Бог ти го дава само она што можеш да го издржиш, б...
Првиот дечко ѝ загинал, има дует со Врчак: Факти за Анабела Атијас, позната како Фанки Џи и мајка на... Била многу млада кога го загубила првиот дечко кого многу го сакала, доживеала в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg