Инфлуенсерка од Свети Николе си приреди тематска фотосесија за 25-тиот роденден - сирена аутфит, торта со школки (фото)

„Горниот дел од облеката го купив како обичен бел топ, па купив бисери и школки и го везев сама. Школките и бисерите ми беа неизоставен дел кога веќе темата беше сирена и вода...“, открива Јована Трајковска (25) од Свети Николе за CRNOBELO.com, која секоја година си организира тематски роденденски фотосесии.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-01.jpg

Јована Трајковска (25) од Свети Николе студира на Медицинскиот факултет во Скопје, а голем дел од своето време го користи и за креирање содржина и работа на Инстаграм.

Таа секоја година си приредува тематски родендени, па така беше и годинава, кога како тема за роденденската фотосесија избра морски мотиви, односно таа е во костум на сирена и има торта со школки.

За изборот Јована споделува за CRNOBELO.com:

„Јас сум човек кој што отсекогаш ги сака родендените и гледам на тој ден како посебен, па покрај славење и забава со блиските и пријателите, гледам да го одбележам и со реализирање на фотосесија по претходно осмислена содржина и своја идеја.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-02.jpeg

Претходните родендени секогаш фотографиите ми беа во свечени фустани и тема според бојата што мене ми се допаѓа во моментот или ме потсетува на нешто што мене ми значи во моментот.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-17.jpeg

Сега, сакав да одам чекор понапред и да реализирам нешто што ќе биде многу пооригинално, а сепак за мене ќе има свое значење и ќе го избегне тоа да личи на маска за 1-ви Април. 

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-12.jpeg

Искрено, долго време размислував што ќе биде темата годинава, затоа што мојата цел беше сепак таа фотосесија и фотографиите да пренесат некаква порака, ако ништо друго барем за оние кои што знаат да „читаат меѓу редови“, затоа и се одлучив за сирена, а не да сум пеперутка (ха ха).

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-19.jpeg

Верувам во хороскоп и не би било така да не би ми се вклопиле многу работи што се поистoветуваат со Зодијакот.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-08.jpeg

Независно од мојот знак и подзнак, Водолијата е дел од месечината во моментот кога сум се родила, и некако позадински секогаш ме туркала напред и ме предизвикувала на нови и оригинални идеи.

Па, така сакав да ѝ дадам некое значење за овие 25 години, а кога ќе помислам на Водолија, првото што ми доаѓа на памет е сирената.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-20.jpeg

На почетокот мислев дека нема да успеам да реализирам, од причина што не секогаш зависи сè од нас, но за мене никогаш не претставувало тешкотија или товар за да направам нешто што ќе замислам.

influenserka-od-sveti-nikole-si-priredi-tematska-fotosesija-za-25-tiot-rodenden-sirena-autfit-torta-so-shkolki-foto-13.jpeg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Денес е летен Свети Никола – Обичаи и верувања поврзани со овој празник Во минатото, на денешен ден рибарите не влегувале во езерата, а се верувало дека...
Ресторан во Свети Николе е вистинска есенска бајка со тикви, суво цвеќе и сено (фото) Со доминација на портокалови нијанси и многу различни облици на тикви, овој лока...
Катарина, сопругата на фудбалерот Давид Бабунски, емотивна за 1-иот роденден на ќерката: „Знаев дека... „Среќен прв роденден животу мајкин. Се сеќавам, како да беше вчера кога ми те сп...
Како кукла: Елена Ристеска во кусо фустанче блесна на настап во скопски локал (фото) Со кусо светкаво фустанче и волуменозни бранови во косата, Елена Ристеска блесна...
Врчак ужива на одмор во луксузен ресорт на море (фото) Пред извесен период најави нови музички проекти, а во меѓувреме Раде Врчаковски ...
Maкедонка, што живее во САД, го откри полот на бебето со натпис на куќата и украси во дворот - најср... „Бидејќи синот Адам (3) беше возбуден за тоа дека ќе биде голем брат, сакав дозн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg