Привремениот ангажман на вработените во услужните дејности – презентација од Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Привремениот ангажман на вработените во услужните дејности – презентација од Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд

privremeniot-angazman-na-vrabotenite-vo-usluznite-dejnosti-prezentacija-od-megjunarodniot-fakultet-na-univerzitetot-shefild-1.jpg

Професорот и академски директор, Крис Лиасидис, од Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ, ќе учествува на 8та Меѓународна конференција за човечки ресурси и HR EXPO, со презентација на темата: Привремениот ангажман на вработените во услужните дејности – благослов или клетва за економската добросостојба? на 13 октомври во Скопје Мериот хотел, со почеток од 14.30 часот.

За своето предавање професор Лиасидис најави: „Во услови кога привремените работници стануваат се поголема "норма" во нашите организации, предизвик на секторот за Човечки ресурси е да изнајде начини како да ги искористи и ангажира нивните компетенции, а притоа да ги негува нивните таленти и да ги трансформира во компаниски цели. Токму затоа треба да се фокусираме на привремените работници, кои сè уште се на маргините на компаниската структура, како да ги задржиме ангажирани и колку е апликативен и корисен принципот на Gamification – поентирање, креирањето натпреварувачка средина и поставување на правила на играта, односно работата“.

privremeniot-angazman-na-vrabotenite-vo-usluznite-dejnosti-prezentacija-od-megjunarodniot-fakultet-na-univerzitetot-shefild-2.jpg

Темата на годинешниот најголем настан за човечки ресурси, 8та Меѓународна конференција за човечки ресурси, е мотивирана од секојдневните промени и движења во компаниските структури. Во услови каде малите организации прераснуваат во големи корпорации, се поприсутна е растечката потреба од нови методи и начини на ефикасно работење. Во исто време ангажираноста на луѓето е во тесна врска со зголемувањето на продуктивноста, квалитетот на услугата кон клиентите и финансискиот раст.

Како да се пронајдат вистинските луѓе - вработени, да се задржат, да се стимулираат, да се негуваат нивните таленти и вештини, и како да се развие соодветна програма на компетенции, за да придонесат за раст на компанијата и бизнисот. Преку реални и практични искуства, како и академски знаења ќе се понудат одговори на овие прашања на 8 Меѓународна конференција за човечки ресурси и HR EXPO, во организација на Македонската асоцијација за човечки ресурси, која ќе се одржи од 13 до 14 октомври во Скопје Мериот.

Уште една година по ред, Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ се јавува како поддржувач на Меѓународната конференција за човечки ресурси и HR EXPO, со цел што подобра промоција и дистрибуција на знаење за најдобрите практики во областа на човечките ресурси.

Сите подетални информации за учество и регистрација може да се најдат на следниот линк.

Би можело да ве интересира:

Новиот мост на булервар АСНОМ се отвора за еден месец Скопје, 30.09.2021 година - Привршуваат градежните работи на новиот мост на...
Скопје под снег на 1-ви април низ Инстаграм фотографии Не, не е првоаприлска шега, Скопје се „разбуди“ под снег утринава.  Голем д...
Дедо Мраз и Даниел Кајмакоски со децата од СОС Детско село во Скопје Мериот Хотел Предновогодишниот период е времето од годината кога подаруваме љубов, кога споде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg