Состојба до 11.06.2020: Бројката не престанува да расте - 175 новозаболени


Состојба до 11.06.2020: Бројката не престанува да расте - 175 новозаболени

Бројот на новозаболени не престанува да расте - состојба од последните 24 часа.

sostojba-vo-makedonija-11-06-2020-01.jpg

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 131
- Куманово 24
- Штип 2
- Прилеп 2
- Тетово 5
- Струга 2
- Велес 4
- Охрид 1
- Гостивар 2
- Свети Николе 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г). Во ГОБ „8 септември“ починаа тројца пациенти од Скопје- пациентка (60г) примена на 5 јуни, пациент (64г) примен на 8 јуни и пациент (59г) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72г) примен на 30 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти.

- Скопје 12
- Штип 1
- Тетово 3
- Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 40004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3538, бројката на оздравени пациенти е 1682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1687.

sostojba-do-11-06-2020-brojkata-ne-prestanuva-da-raste-175-novozaboleni-02.jpg

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg