Состојба до 30.06.2020: Направени се 1.140 тестови, потврдени 126 новозаболени


Состојба до 30.06.2020: Направени се 1.140 тестови, потврдени 126 новозаболени

sostojba-do-30-06-2020-napraveni-se-1-140-testovi-potvrdeni-126-novozaboleni-01.jpg

Соопштение:

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 66
- Куманово 6
- Штип 15
- Прилеп 3
- Тетово 19
- Струга 2
- Велес 2
- Битола 1
- Кавадарци 4
- Гостивар 2
- Пробиштип 2
- Свети Николе 1
- Ресен 3

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

- Скопје 43
- Штип 1
- Битола 1
- Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 60.773 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6334, бројката на оздравени пациенти е 2475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557.

sostojba-do-30-06-2020-napraveni-se-1-140-testovi-potvrdeni-126-novozaboleni-02.jpg

Најчитани неделава