Состојба до 11.11.2020: Направени се 3836 тестови, потврдени рекордни 1321 новозаболен
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
"Сто... 20-01-2021


Состојба до 11.11.2020: Направени се 3836 тестови, потврдени рекордни 1321 новозаболен

sostojba-do-11-noemvri-2020-koronavirus-makedonija-01.jpg

Во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 583

-Куманово 100

-Дебар 12

-Штип 40

-Прилеп 57

-Тетово 80

-Струга 13

-Велес 64

-Битола 50

-Охрид 31

-Кавадарци 23

-Гостивар 46

-Гевгелија 22

-Струмица 15

-Крива Паланка 9

-Радовиш 5

-Крушево 8

-Кочани 29

-Пробиштип 6

-Демир Хисар 10

-Македонски Брод 2

-Пехчево 5

-Берово 3

-Валандово 4

-Виница 13

-Делчево 6

-Кратово 4

-Свети Николе 12

-Кичево 35

-Ресен 10

-Неготино 24

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од:

-Скопје 207

-Куманово 20

-Штип 13

-Прилеп 32

-Тетово 42

-Велес 11

-Битола 19

-Кавадарци 6

-Гостивар 7

-Гевгелија 13

-Струмица 10

-Крива Паланка. 3

-Радовиш 6

-Кочани 11

-Пробиштип 4

-Берово 5

-Виница 4

-Кратово 1

-Свети Николе 7

-Кичево 10

-Ресен 1

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.

sostojba-do-11-11-2020-napraveni-se-3836-testovi-potvrdeni-rekordni-1321-novozabolen-02.png

Најчитани неделава