Состојба до 12.01.2021: 520 нови случаи од 3023 тестирања
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Состојба до 12.01.2021: 520 нови случаи од 3023 тестирања

sostojba-do-12-01-2021-novi-sluchai-od-testiranja-01.jpg

Во последните 24 часа се направени 3023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 231

-Куманово 22

-Дебар 11

-Штип 10

-Прилеп 9

-Тетово 23

-Струга 9

-Велес 20

-Битола 10

-Охрид 22

-Кавадарци 28

-Гостивар 25

-Гевгелија 8

-Струмица 20

-Крива Паланка 12

-Радовиш 6

-Крушево 2

-Кочани 7

-Пробиштип 5

-Македонски Брод 2

-Пехчево 4

-Берово 4

-Валандово 2

-Виница 2

-Делчево 7

-Кратово 2

-Свети Николе 2

-Кичево 11

-Ресен 1

-Неготино 3

Починати се 12 лица, четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65г.), еден пациент од Дебар (72г.), двајца од Струга (79 и 81г.), два пациенти од Охрид (94 и 66г.), еден пациент од Струмица (79г.), од Крива Паланка (59г.) и еден пациент од Кичево (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти од:

-Скопје 150

-Куманово 16

-Штип 6

-Прилеп 18

-Тетово 12

-Струга 20

-Велес 15

-Битола 17

-Кавадарци 27

-Гостивар 14

-Гевгелија 9

-Струмица 17

-Радовиш 7

-Кочани 13

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 1

-Берово 5

-Виница 2

-Свети Николе 1

-Кичево 5

-Ресен 3

-Неготино 12

Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87117, бројката на оздравени пациенти е 68364, на починати е 2647, а бројот на активни случаи изнесува 16106.

sostojba-do-12-01-2021-520-novi-sluchai-od-3023-testiranja-02.jpg

Најчитани неделава