Maкедонка стана мајка на 51 година - не се откажа од намерата да има свое дете

Над 10-тина претходни обиди со ин витро постапки, не ја обесхрабрија оваа жена во намерата да има свое дете. Браво жено, мајко, кралице! Вакви вести се позитива на денот. Сега е мајка на син.

makedonka-stana-majka-na-51-godina-ne-se-otkazha-od-namerata-da-ima-svoe-dete-01.jpg

Кога има желба и истрајност, тогаш има и резултати. Жена од Македонија не се откажа од својата битка да се реализира во улогата на мајка и сега на 51 година таа доби син.

За оваа емотивна ситуација на социјалните мрежи детали споделуваат одговорните од болницата Плодност.

Нивната објава за убавата вест гласи:

„Животната желба да има дете, беше пресудна за нашата пациентка, која и покрај возраста, со својата упорност, верба и надеж, на свет донесе машко бебе на 51 година во Болница Плодност.

Со оглед на возраста, ова е храбар потег на гордата мајка, но и голем успех за ИВФ тимот на „Плодност“. Над 10-тина претходни обиди со ин витро постапки, не ја обесхрабрија мајката во намерата да има свое дете.

Пресуден момент за бременост на нашата пациентка беше тестот за ендометријална рецептивност, односно ЕРА- тестот, за да ја утврдиме рецептивноста на ендометриумот. На овој начин ја имавме информацијата за точниот час од прозорецот на имплантација на ембрионот, кој беше најважниот момент за бременоста на нашата пациентка.

Успехот во цел овој процес навистина предизвика огромна радост и кај пациентката, но и кај нашиот ИВФ тим, кој покажува дека упорноста и знаењето, даваат врвни резултати.

makedonka-stana-majka-na-51-godina-ne-se-otkazha-od-namerata-da-ima-svoe-dete-02.jpg

Ова не е прв случај пациентки кои имаат над 50 години, преку ин витро постапки да станат мајки кај нас. Досега, три пациентки на 50 години, две на 52 години и една на 51 година, преку ИВФ постапките во нашата болница, забремениле и донеле на свет свое дете“ рече прим. д-р Таше Трпчевски, по големиот успех кој го постигнаа заедно со ИВФ тимот на Болница „Плодност“.

makedonka-stana-majka-na-51-godina-ne-se-otkazha-od-namerata-da-ima-svoe-dete-04.jpg

Среќната мајка, која ја сподели својата радост со јавноста, истакна дека желбите навистина стануваат реалност, но за тоа е потребна упорност, верба и секако, добар медицински тим.

Таа изрази посебна благодарност до ИВФ тимот на Болница Плодност, кои беа со неа во текот на целата фаза во процесот, од забременување до породување.“

makedonka-stana-majka-na-51-godina-ne-se-otkazha-od-namerata-da-ima-svoe-dete-03.jpg

ЖЕЛБИТЕ СТАНУВААТ РЕАЛНОСТ – ВО БОЛНИЦА „ПЛОДНОСТ“ ПАЦИЕНТКА СТАНА МАЈКА НА 51 ГОДИНА ⭐️🌟⭐️Животната желба да има дете,...

Posted by Болница Плодност - Hospital Plodnost on Sunday, March 20, 2022

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Maкедонка стана мајка на 49 години - по долга борба со неплодност го доби божјиот дар Божидар „Господ ѝ го донесе божјиот дар Божидар на 49-годишна пациентка“, жена од Македо...
Искрен приказ на мајка од Охрид: Мојата дневна соба за на Инстаграм vs. во реалноста кога имате мало... „Дневната соба која до пред 2 години често ја гледавте (во совршено издание) на ...
Маја Кикириткова модно усогласена со ќеркичката и синот на плажа во Грција (фото) Маја Кикириткова со нејзината ќерка Ева и синот Лазар позираа на зајдисонце на п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg