10 етно ресторани низ Македонија, каде се негува традицијата - ракија во чоканче, специјалитети во грне

Со ракија во чоканче, топла пита, ајварче, пинџурџиња и македонски традиционални специјалитети послужени во грне, не може да не ви биде топло на душата. Дел од  најубавите етно ресторани низ Македонија...

9-etno-restorani-niz-makedonija-kade-se-neguva-tradicijata-rakija-vo-chokanche-specijaliteti-vo-grne-01.jpg

Кога ракијата ќе ви ја донесат во чоканче, ќе ве послужат со топла пита со сиренце, ајварче и разни пинџурчиња, тогаш на душата ви е топло, зарем не?

Секогаш сме за тоа да се негува традицијата, да се почитуваат македонските обичаи и јадења, да се памети историјата, па за нас етно рестораните имаат посебна магија.

Со дрвени столици, черги, чаршафи во црвено-бели коцки, среде зеленило, тие се совршен избор за викенд релаксација.

Со прекрасна кујна, топол персонал и специјалитети послужени во грне, атмосферата не може да не биде пријатна, зарем не?

Дел од најубавите етно ресторани низ Македонија:

Етно ресторан Куќа на Мијаците (во близина на манастирот Бигорски)

Ресторан - вила Осоговска куќа - Пониква, во близина на Кочани

Етно ресторан Дедо Димо - село Куратица, во близина на Охрид

Комплекс Минами - село Коњско, во близина на Охрид

Eтно ресторан Ранч - општина Ранковци, на околу 40km од Куманово

Уште 5 етно ресторани на следната страна...Би можело да ве интересира:

7 локали во Скопје каде се служи највкусна чорба Телешка, пилешка или рибjа, која чорба ви е омилена и во кој локал во Скопје ја ...
Македонија е во топ 10 земји со најголема планинска површина – се гордееме што сме меѓу првите во не... По листите на кои се најдовме на првите места по загаденост на воздухот, конечно...
Аделина Тахири доби стотици рози и низа подароци од сопругот за Валентајн - славеа во скопски локал Многу рози, балони во форма на срце, парфем Tiziana Terenzi, чанта BVLGARI и што...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg