7 локали за викенд релаксација, кои се доказ дека енотуризмот во Македонија е на одлично ниво

Ако сте за вкусен оброк и чаша вино со поглед кон лозје во прекрасна природа, тогаш овие места со задоволство ќе се најдат на вашата листа за „викенд бегство“...

7-lokali-za-vikend-relaksacija-koi-se-dokaz-deka-enoturizmot-e-na-odlichno-nivo-vo-makedonija-01.jpg

Уживате ли во посети на винарии, дегустација на вина, прошетки на лозје?

Ако е така, тогаш вие сте вљубеници во енотуризам.

Енотуризам е вински туризам односно туризам кој вклучува дегустација, консумирање или купување на вино, често на или близу изворот. 

Низ Македонија има низа прекрасни винарии, во чија природа и амбиент ќе уживаат дури и оние кои не се по виното, туку сакаат само вкусна закуска и релаксација.

Винарии низ Македонија кои нудат прекрасен амбиент:

Лазар

Шато Сопот

Стоби

Попова кула

Royal Winery Queen Maria

Чифлик

Hunter's Lodge Kamnik

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 ресторани во природа низ Македонија, кои се рај за очи и душа Уживање среде зеленило во сенка од стотици години стари дрвја, додека температур...
5 комплекси со базен во близина на Скопје (за бегство од летните горештини) На 10/20 километри од Скопје има локали кои барем на неколку часа ќе ви дадат чу...
7 локали во Скопје каде ќе ви послужат десерти ремек-дела Слатко совршенство на чинија е премалку за да се опишат овие десерти ремек-дела....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg