Емилија е мајка на 2 деца и една од најфит Македонките на Инстаграм - споделува топ 5 совети за вежбање

Атрактивната Емилија Манџуковска (31) од Скопје e претприемач, но и вљубеничка во фитнес, едноставно не може да си ги замисли деновите без тренинзи и притоа успева совршено да балансира со обврските околу семејството.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-01.jpg

Емилија Манџуковска (31) од Скопје e претприемач, сопственик на бутик за женска облека, сопруга и мајка на две деца, но и вљубеничка во фитнес.

Таа со право ја носи титулата една од најфит Македонки мајки на Инстаграм.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-13.jpg

Постојано вежба и сака да се грижи за изгледот на своето тело, а фотографии од тренинзите споделува на нејзиниот Инстаграм профил.

За CRNOBELO.com Емилија споделува топ 5 совети за вежбање, според неа:

Почнете постепено

Не се форсирајте со цел побрзо да постигнете резултати, тоа може да ви донесе само повреди. Почнете со половина час, потоа постепено зголемувајте.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-06.jpg

Вметнете го вежбањето во вашата секојдневна рутина

Тоа не значи дека треба да вежбате секој ден, туку целта е вежбањето и дисциплината да станат дел од вашиот живот.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-19.jpg

Балансирана исхрана и многу вода

Овој совет сигурно веќе сте го слушнале, но е навистина битен. Без разлика која е вашата цел, избегнувајте внесување на непотребни калории.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-08.jpg

Здравствени придобивки

Покрај изгледот, физичката активност ја зголемува енергијата, помага за подобрување на расположението, ослободување од стресот и го намалува ризикот од хронични болести.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-04.jpg

Не брзајте, фокусирајте се

Фокусирајте се на формата, односно на правилно изведување на вежбите, за да ги искористите целосните придобивки на самата вежба, воедно и да избегнете повреди. Квалитетот на изведените вежби е поважен од квантитетот.

emilija-e-majka-na-2-deca-i-edna-od-najfit-makedonkite-na-instagram-spodeluva-top-5-soveti-za-vezhbanje-14.jpg

На следната страница повеќе фотографии од Емилија...Би можело да ве интересира:

Еден од најфит паровите во Македонија направи свадба - Кристина во романтична венчаница, Адам во црн... „Секое девојче сонува, еден ден, да биде принцеза од бајките. За мојот најпосебе...
Туна Сејдиу ужива на одмор со синовите во Бодрум - згодна во мини здолниште и кроп-топ со тетоважа п... Туна (38) на летувањето во Бодрум покажа дека е во топ-форма, облечена во мини з...
Марта Димоска, по мисијата на НАСА, позира во смел аутфит среде снежна бура во САД: „Ми летна шапкат... Македонката Марта Димоска позира како секси Баба Мразица среде снежна бура во СА...
Позитива на денот: Деца возеа кајак и гумени чамци во езерцата во скопскиот Градски парк и измамија ... Додека се движевме кон нашето омилено место покрај најоддалеченото езерце во пар...
Кристина Димитри по јавните критики на нејзина сметка: „Поминав низ пекол, јас сум и мајка и татко н... „Жените денес не знаат што сакаат. Живеат од парите на мажот, а мислат дека се б...
Миа Костова гневна откако нејзиниот син бил жртва на врснички булинг - ѝ се обрати јавно на мајката ... „Андрија на училиште добил многу грозен коментар од дете од клас. Не од оние рег...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg